Do Kosova preko Tirane: Propadaju poslovi bh. privrednika

Ekonomija 09. mar 201516:21 > 19:09
N1

BiH nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu, no daleko je i od sporazuma o slobodi kretanja i priznavanja dokumenata koji postoji između Srbije i Kosova. Zbog sporazuma po kojem interese Kosova u svijetu štiti Allbanija, među poslovnim ljudima postoji bojazan da će i mnogi projekti u Albaniji doći u pitanje.

Na stotine dopisa uputio je menadžment Energoinvesta Vijeću ministara kako bi se pokušao riješiti problem viznog režima sa Kosovom. Zbog nepostojanja albanske ambasade u Sarajevu, zaposlenici po vize odlaze u Tiranu gdje na dokumente čekaju i po dvadestak dana.

“Imamo problem u vezi s vizama za naše uposlenike, što naravno omogućuje kompanijama iz Srbije, Hrvatske, Makedonije i Crne Gore da mnogo lakše, jednostavnije i efikasnije djeluju na tom području. Tako da se zaista nekad pitamo da to nije namjerno urađeno da bismo mi bili pomaknuti s tržišta“, izjavio je Enes Čengić, direktor Energoinvesta.

No, Albanija i Kosovo i dalje su rijetka tržišta u svijetu s kojim BiH ostvaruje trgovinski suficit. Samo prošle godine domaće kompanije dogovorile su poslove vrijedne blizu 100 miliona dolara uprkos strahu da bi se njihove pozicije mogle promijeniti zbog loših odnosa sa Kosovom, odnosno Albanijom koja zastupa interese Kosova u svijetu.

“Energoinvest ima ugovorene poslove vrijedne 60 miliona eura, Euroasfalt je nedavno dobio vrijedan posao probijanja tunela, nekoliko malih kompanija dobilo je posao izgradnje termoelektrana – ako ćemo mi propustiti neke šanse u Albaniji zbog Kosova, a svakim danom nam se stavlja do znanja da bi nam se to moglo desiti, onda bi bilo razumno da napravimo računicu koliko nas sadašnja politika košta“, kazao je diplomata Nusret Čančar.

BiH nije priznala Kosovo. Između dvije zemlje na snazi je izuzetno restriktivan vizni režim. S druge strane, iako je zvanično za prošlogodišnje zatvaranje albanske ambasade u BiH razlog bila racionalizacija, pravi odgovor leži u činenjenici da BiH nije otvorila ambasadu u Tirani, iako je to bilo dogovoreno.

“Naši odnosi sa Kosovom koje nismo priznali, jer nema unutarnjeg kompromisa, zapravo su gori nego Srbije sa Kosovom. I tome treba posvetiti pažnju, bez prejudiciranja priznanja, ali ima prostora za saradnju naprosto ako se budemo vodili interesima naše ekonomije“, rekao je Amer Kapetanović.

U BiH Kosovo je i dalje svojevrsna tabu temakako se zna reći zbog kompliciranih nacionalnih odnosa. Pritom se zaboravlja na činjenicu kako je obim robne razmjene BiH i Albanije 80 prema 20 posto. Slično je i sa tržištem Kosova na koje se iz RS također izvozi i to posredstvom firmi iz Srbije.