Širbegović: Ovu krizu treba da podijelimo zajedno – poslodavci, radnici i država

Ekonomija 03. apr 202018:43 > 18:48
N1

Faruk Širbegović, biznismen i vlasnik kompanije Širbegović inžinjering, za N1 je komentarisao Nacrt zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica pandemije koronavirusa, koji je danas usvojila Vlada Federacije Bosne i Hercegovine.

Širbegović je kazao da je dobro da zakon konačno donijet, iako se sa nekim stvarima ne slaže.

“Član 4. Zakona koji se odnosi na subvencije predviđa da se kao ključni parametri uspoređuju prvi kvartal ove godine sa prvim kvartalom prošle godine. Ja mislim da u ovom slučaju to nije relevantan kriterij. Moramo se usmjeriti na cilj – sačuvati radna mjesta i likvidnost privrednih subjekata, a koristiti takav parametar kao ključni po mom mišljenju nije ispravno”, pojasnio je.

Smatra da uplata plata i doprinosa od poslodavca i naknadno refundiranje ima negativan uticaj na likvidnost privrednih subjekata.

“Trebalo bi da se primjeni odredba neto za bruto, Znači kada poslodavac uplati neto plate, Vlada uplaćuje doprinose”, kazao je.

Podsjetio je na pet mjera koje je predložio Vladi – oslobađanje od doprinosa, moratorij na plaćanje, oslobađanje od parafiskalnih nameta, oslobađanje od poreza na dobit i oslobađanje od poreza ne dohodak.

“Doći će do smanjenja isplata plata, jer je poslovanje firmi značajno manje, bitno je da se relaksiraju lični dohotci kako bi imali što više sredstava za kvalitet života ljudi”, kazao je Širbegović i istakao:

“Ovu krizu treba da podijelimo zajedno – i poslodavci i radnici i država. To je po mom mišljenju najbolji put da se nosimo sa ovom krizom.” 

Tvrdi da se mora pomoći privrednim subjektima da se sačuvaju radna mjesta, te da sa predloženim rješenjima veliki broj firmi neće moći koristiti olakšice.

“Naš najveći kapital su naši zaposlenici, to moramo da sačuvaemo. Ako nam država pomogne da preuzme doprinose, mi ćemo ta sredstava da preusmjerimo u plate radnicima da bi zaštitili svoje ljude od velikog pada standards”, istakao je.

Prema njegovim riječima, treba biti spreman i na puno teže vrijeme, jer niko ne zna do kada će kriza trajati.

“Ja sam optimist da će se ovo okončati do juna, da počnemo da radimo u punom kapacitetu”, kazao je.

Što se tiče posljedica nakon što pandemija prođe, Širbegović smatra da je još sve u fazi špekulacija i nagađanja.

“Niko nema jasne procjene šta će biti sa ekonomijom do kraja ove godine i kakve će biti posljedice. Nagovještava se duboka kriza”, kazao je.

Upitan da poredi predložene mjere Vlade FBiH sa mjerama u Srbiji i Hrvatskoj, gost Dana uživo je kazao da se nema šta porediti, jer su susjedne zemlje jasno utvrdile vrijednost pomoći privredi, za razliku od entiteta FBiH.

“Najveći problem je spora reakcija Vlade na donošenje ekonomskih mjera. U odnosu na sve države oko nas kasne. Stvorili su zabrinutost u javnosti što se nisu oglašavali. Trebali su poslati što prije poruke da se smanji zabrinutost poslodavaca i radnika sa konkretnim mjerama. Drugi dio paketa je jedan cjeloviti paket ekonomskih mjera koji mora da se donese za civilnu privredu. Tu se radi o hiljadama mjera, mogućnosti su široke, ali treba za to u vremena i pameti”, poručio je.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad