SBF: Jedna regija, jedna ekonomija za Balkan kao oazu mira

Ekonomija 18. apr 201610:36 > 10:40
N1

BBI banka po sedmi put organizuje Sarajevo Business Forum (SBF), međunarodnu investicijsku konferenciju koja ove godine ide pod motom "Jedan region, jedna ekonomija".

SBF će se ove godine održati 4. i 5. maja u glavnom gradu BiH, a gosti Novog dana na N1 bili su Amer Bukvić, generalni direktor BBI banke, te Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, koji su istakli važnost sedmog po redu SBF-a, kao i namjeru da se BiH i Zapadni Balkan približe investitorima, najviše iz Kine.

Bukvić je kazao da je fokus SBF u saradnji sa Kinom, a perspektive saradnje sa tom zemljom i njenom ekonomijom su u fokusu 7. SBF-a.

Na otvaranju će biti dva panela, prvo sa premijerima 16 zemalja, a nakon toga panel na temu “Jedna regija, jedna ekonomija”.

“Drugog dana predstavljaju se projekti iz raznih oblasti, uz panele, 6. maja će se organizovati transport gostiju SBF-a po cijeloj BiH, gdje će vidjeti razne projekte”, kazao je Bukvić.

Ministar Crnadak je kazao da je prioritet regionalna saradnja, i da ona ima dimenziju koja se ne odnosi samo na političku stabilizaciju, ali i konkretnih ekonomskih stvari.

“Jedna regija, jedna ekonomija se uklapa u tok BiH, i važan je to događaj. Vidim da će sedmi SBF biti najjači do sada”.

“Događaj u Sarajevu gledamo kao važan dio opšteg mozaika gdje BiH sa partnerima i prijateljima pokušava da ostvari što veći efekat unutar korisnih projekata u regionu”, dodaje Crnadak.

Njegov stav i mišljenje je da to BiH sam ane može, te je opredjeljenje da se ide na intenzivnu saradnju sa regionom, te saradnju usmjeriti ka susjedima.

“Važno je da sarađujemo na polju političke saradnje i zajedničkih projekata. Ne trebamo ni zaboraviti da BiH sama, odnosno RS i FBiH kao entiteti unutar sebe moraju uraditi mnoge promjene kako bi postali atraktivniji za strane investitore”, pojasnio je.

Bukvić je kazao da se na SBF-u ove godine očekuje 1.000 učesnika iz cijelog svijeta.

“Visoke delegacije, 16 premijera, privredne delegacije, komore…SBF je postao najjači investicioni brend u regionu. To je najveća konferencija, i najveća imena i institucije će biti pristune tri dana u Sarajevu”, kaže Amer Bukvić.

SBF se ponosi prošlogodišnjim poljoprivrednim projektima, i smatra da taj segment ima veliki potencijal – ali da investitori ne ulaze još tu. Ponosni su na projekte iz oblasti turizma, koji je u stalnom porastu.

SBF mijenja sliku BiH i regiona

“Mnoge stvari počinju na SBF i na to smo ponosni. Kada kažete BiH u svijetu, to je ranije asociralo na probleme. Sada se to mijenja. Doprinijeli smo kroz reklame u zemljama, a sada se o BiH priča u drugom kontekstu. SBF će ove godine biti najveći do sada, i to nas raduje. Promijenio je sliku BiH i trudimo se da promijeni i sliku regiona”, kaže Bukvić.

Kako ocijeniti imidž BiH u privrednom svijetu?

“Taj imidž nije sjajan, treba biti realan – i treba to popraviti. Onda imate šansu za privučete investitore. Imate veliki broj kompanija iz Zapadne Evrope koje su pokretale pogone u Srbiji i Makedoniji. Onda se zapitate što je neko prošao pored nas. Postoji potreba da se prilagodimo sistemu poslovanja da bismo bili atraktivniji. Nakon rata u kontinuitetu nije urađeno dovoljno na tome. To je bitan zadatak ove vlasti i vijeća ministara”, ističe Igor Crnadak.

Smatra i to da se može uraditi čitav niz stvari. Povećanje nivoa pravne sigurnosti, u poreskoj oblasti i drugim koje se tiču poslovanja.

“Postoji vrsta nepouzdanosti u naš sistem. Moramo biti pravno sigurna zemlja i u koju neko kada dođe da zna da je pravo zaštićen. Visok nivo korupcije je problem. Naše informacije su da su investitori često suočeni sa visokim zahtjevima u pogledu ilegalnih davanja i korupcije u administraciji. Imate činjkenicu da u BiH do nedavno nije bilo ambijenta da je korupcija ilegalna, nego se stvorio ambijent kao da je to normalno”, ocijenio je Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH.

Bukvić smatra da svaka zemlja u regionu ima svoje prednosti, i da to treba biti fokus.

“BiH može otvoriti koridor prema istoku, i to smo dobro uradili. SBF je dobar primjer javnog i privatnog partnerstva i želimo da to ostane tradicija”, kazao je generalni direktor BBI banke.

Crnadak je dodao da ekonomska diplomatija BiH uspostavlja kontakte sa zemljama regiona, i da se naredni period iskoristi da se osnaži i napravi kičma novom pristupu.

Treba iskoristiti konferenciju u Trstu gdje će biti zainteresovani investitori, dodaje.

“Mislim da unutar zemalja regiona treba da uradimo dosta na reformama sistema, da ih približimo investitorskim zemljama. Čeka nas dosta unutrašnjeg rada, ali i mnogo političkog razumijevanja. Treba nam više usmjerenosti jednih na druge, i iz toga će izaći dobre stvari”, pojasnio je Crnadak.

On je i ponudio svoj stav oko spora BiH i Hrvatske oko Pelješkog mosta i Neumskog koridora.

Bukvić je na koncu kazao da je ovaj SBF izazov kako ostvariti partnerstvo između privatnog sektora i dražva regiona.

“To nije pitanje vlada, nego ambijenta kojeg prave mediji, preduzeća i javnost. Imamo potencijal kao region da postanemo oaza mira i obrazovanja”, zaključio je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.