Jasmina Ćorović – Kuburović za N1: Sve o imunitetu, suplementima, pranju ruku…

Lifestyle 12. mar 202009:26 > 09:52
N1

Specijalista interne medicine Jasmina Ćorović - Kuburović ispričala je za N1 kako ojačati imunitet i zaštititi zdravlje u vrijeme korona virusa i virusa sezonske gripe.

Istakla je kako se ne može sezonski ili sedmično raditi na imunitetu  i da je to naša najveća zabluda.

Imunitet je stil života i to trebamo prihvatiti. Nema govora o tome da samo sedam dana pijemo vitamine i da mislimo da je to dovoljno. Ovo je jedan poziv za sve nas da razmislimo o sebi i svom stilu života. Imunitet je sistem koji nas štiti od karcinoma, virusa, patogena… Važno je znati da imunitet imamo, ali možemo i raditi na njemu svakodnevno. Voditi računa o četiri stvari koje su jako važne: da održimo dobru crijevnu floru, da uključimo minerale i vitamine u ishranu i hranu koja djeluje antibakterijski i da promijenimo način života. Taj način života, stil života je da izlazite u prirodu, jer ako ne izlkazite, sve ste poništili. Ispijanje previše kafe, pušenje cigareta, uzimanje sedativa i konzumiranje alkohola je ono što nama uništava imunitet. Ljubav prema sebi je imunitet. Vi virus ne vidite, bakteriju ne vidite golim okom, zato sredite svoju okolinu, međuljudske odnose, to će vam učintii imunitet boljim. Popravite odnos s prirodom, otiđite na planinu a onda dalje idite na rješavanje dijela ishrane“, naglasila je Ćorović – Kuburović.

Upitali smo doktoricu i koliko su suplementi i vitamini iz apoteka efikasni u poboljšanju našeg imuniteta.

To zavisi ko koliko uzima vitamina, kako se ko hrani. Naprimjer ja ne mogu da unesem dovoljno vitamina i trudim se da to nadoknadim suplementima. Uredu je ono što je u apoteci jer su u apotekama provjerene stvari. No, nemojte otići u apoteku i uzeti sve što vam se nudi. C vitamin, D, A, B6, B12, Cink, Selen, Bakar su najosnovnije stvari koje trebate uzeti. Naglasila bih da je vitamin C najbolje uzeti intravenski. Istakla bih i Beta glukan, jer to naša crijeva čini zaštićenim. Crijevna flora je jako bitna u jačanju imuniteta“, kazala je.

U Novom danu govorila je i o tome koliko je bitna preporuka o pranju ruku.

Posebno moramo voditi računa o djeci. Oni idu u vrtić, u vrtiću su djeca od roditelja koji su putovali, a možda neće to reći. Djeca dodiruju sve i ruke stavljaju u usta. To je jako opasno. Treba voditi računa da djeca redovno peru ruke 20 sekundi. Nije nimalo bezazlena priča o pranju ruku. No, u našoj kulturi postoji nešto gore, a to je komunikacija ljubljenjem. Kod nas vlada to mišljenje da ako se niste poljubili s nekim, kao da se niste ni pozdravili. Sad izbjegavajte i rukovanje, a pogotovo ljubljenje. Također, manje nositi nakit jer virus se zadržava od 12 do 15 sati na metalnim površinama, što važi i za šteke i za druge predmete s metalnom površinom“, istakla je.

O tome može li se pretjerati s brigom o imunitetu, Ćorović – Kuburović je naglasila kako i tu može postoji kontraefekat.

Ljudi se prepadnu pa počnu sa razvojem hipohondrije, a nije dobro biti opterećen bilo čim pa ni tim. Također, kontinurano uzimati nešto ne valja. Neke se autoimune bolesti mogu razviti tako, odnosno usljed pretjerivanja s nekim preparatom, jer organizam počne da se bori sam protiv sebe. Treba biti umjeren u svim stvarima. Vodite računa o tome šta ćete unijeti u sebe. Bitan je jako veliki unos tekućine. Nijedan virus ne voli toplo, a na nekih 25 ili 26 stepeni korona virus je posebno osjetljiv i bilo bi dobro da pijete toplu vodu, ako ne topao čaj, da organizam ispirete“, kazala je.

Navela je za N1 kako se i pretjeranom fizičkom aktivnošću može oslabiti imunitet. Bitno je i da se ne posjećuju teretane, jer kako je kazala, mnoge od njih imaju slabu ventilaciju, te doktorica preporučuje svakodnevnu šetnju u trajanju od 30 do 45 minuta. istakla je i dovoljno sna kao važan segment u jačanju imunog sistema.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad