Hijaluronska kiselina: 6 odličnih prednosti tvari koju će vaša koža obožavati

Lifestyle 20. nov 202014:00 > 14:02
Unsplash (ilustracija)

Hijaluronska kiselina već je godinama glavna u borbi protiv starenja i održavanja cijelog organizma mladolikim, pokretljivim i zdravim.

Ova kiselina, poznata i kao hyaluronan, hyaluronate ili HA, bistra je, želatinozna tvar koja je prirodno nalazi u našem tijelu. Po sastavu je ugljikohidrat, a najveće količine nalaze se u koži, vezivnom tkivu (zglobovima, hrskavicama) i očima, a njezin glavna funkcija je vezivanje vode kako bi tkivo bilo dobro podmazano, čvrsto i gipko.

Molekule hijaluronske kiseline vrijedan su produkt ljudskog tijela jer s godinama njezina proizvodnja, baš kao i kolagena te elastina, opada, a posljedice toga se najviše vide u pogoršanju kvalitete kože. Ako se hijaluronska kiselina ne nadomješta, koža postaje umorna, bez sjaja, više nije toliko napeta i sklonija je pojavi bora.

Prednosti hijaluronske kiseline

Hijaluronska kiselina može se uzimati kao dodatak prehrani, ali se najčešće koristi u njezi kože u obliku krema, seruma, maski ili pak injekcija. S korištenjem ove kiseline preporučuje se početi već u ranim dvadesetima kako bi koža što duže bila mladolika i elastična, a zglobovi pokretljivi.

Pa, pogledajmo njezine najvažnije blagodati.

Ubrzava zacjeljivanje kože

Proizvodnja hijaluronske kiseline u organizmu se povećava ako je došlo do nekog oštećenja kože. Ona igra važnu ulogu u zacjeljivanju rana, regulira razinu upale i signalizira tijelu da izgradi više krvnih žila na oštećenom području. Neka istraživanja su pokazala da nanošenje HA direktno na ranu, smanjuje njezinu veličinu i značajno ublažava bol.

Smanjuje rizik od infekcije

Također, HA ima antibakterijska svojstva pa smanjuje rizik od infekcije kada se nanosi direktno na otvorene rane. Štoviše, učinkovita je u borbi protiv bolesti desni, ubrzava zacjeljivanje zuba nakon operacije i uklanja afte u ustima.

Ublažava bol u zglobovima

Hijaluronska kiselina ispunjava praznine između zglobova te ih drži dobro podmazanima kako se ne bi oštećivali. Zbog toga je vrlo korisna za ljude koji boluju od osteoartritisa – degenerativne bolesti zglobova uzrokovane njihovim trošenjem tijekom vremena. Uzimanje 80-200 mg HA tijekom dva mjeseca, pokazalo je istraživanje, značajno je smanjilo bolove u koljenima kod osoba s osteoartritisom, posebno onih u dobi između 40 i 70 godina.

Umiruje simptome refluksa kiseline

Jedno novo istraživanje tvrdi da suplementi HA mogu pomoći ublažiti refluks kiseline, odnosno povratni tijek želučanog sadržaja u jednjak. Ova pojava zna biti vrlo neugodna jer izaziva žarenje u grlu, bol i oštećenje sluznice jednjaka. HA smiruje sluznicu i ubrzava proces oporavka.

Vlaži suhe oči

Sindrom suhog oka obično je kronično stanje nedostatka suza i prati vas do kraja života, ali se tegobe mogu umanjiti. Budući da je hijaluronska kiselina izvrsna u zadržavanju vlage, često se koristi za liječenje suhog oka u obliku kapi za oči koje obično sadrže 0,2 do 0,4 posto HA.

Može spriječiti bol u mjehuru

Otprilike tri do šest žena pati od intersticijskog cistitisa ili sindroma bolnog mjehura. Ovaj poremećaj uzrokuje bolove u trbušnoj šupljini i osjetljivost na dodir te jak i čest nagon za mokrenjem. Iako su uzroci ovog sindroma nepoznati, jedno istraživanje pokazalo je da hijaluronska kiselina ublažava bolove kada se direktno ubaci u mjehur preko katetera.

Znanstvenici vjeruju da pomaže u popravljanju oštećenja tkiva mokraćnog mjehura, čineći ga manje osjetljivim na bol.

Hijaluronska kiselina u njezi kože

Možda najvažnija dobrobit hijaluronske kiseline jest ta što je ključ mladolike, elastične i zdrave kože bez bora i finih linija. Iako se one ne mogu spriječiti, redovitom upotrebnom HA mogu se odgoditi.

Ona dubinski vlaži kožu jer prodire u njezine slojeve, ispunjava praznine između tkiva i tamo zadržava vlagu, zbog čega njezina površina djeluje blistavije, punije i jedrije. HA se dobro slaže s većinom ostalih moćnih sastojaka poput retinola, glikolne, ferulične i mliječne kiseline.

Jedan je od glavnih sastojaka mnogih krema, seruma i maski, a ako ne znate u koji biste proizvod s HA uložili, uvijek birajte serum koji će najbolje prodrijeti u kožu.

Serum s hijaluronskom kiselinom uvijek nanosite na vlažnu kožu koju ste pošpricali tonikom bez alkohola i pritom masirajte lice. Takve serume možete nanositi i na vrat i dekolte, dva područja koja se često zanemaruju, a među prvima odaju godine.

Kada se odlučiti za dermalne filere?

Iako kozmetički proizvodi s HA definitivno rade razliku u kvaliteti kože, najučinkovitiji su dermalni fileri kojima se hijaluronska kiselina direktno ubrizgava u kožu. Tako se “ravnaju” bore i fine linije, dodaje se na volumenu usnica, oblikuju se konture lica i popunjavaju se mjesta na licu koja su izgubila volumen zbog utjecaja godina ili nakon naglog mršavljenja.

Unošenjem HA u kožu pomoću igle potiče stvaranje kolagena, rastezljiva vlakna koja koži daju čvrstoću, a HA mu daje vlažnost i održava ga elastičnim. Budući da je hijaluronska kiselina prirodni produkt našeg tijela, smatra se vrlo sigurnom za estetske korekcije na tijelu.

Njome se također ravnaju i izbočine na nosu i poboljšava se njegov oblik, a nuspojave su minimalne – nekoliko dana prisutne su modrice i otekline koje vrlo brzo nestaju. Ako se odlučite za filere, svakako pripazite da vam tretman vrši certificirani dermatolog ili plastični kirurg.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad