Uklanjanje kandži mačkama: Nužno zlo ili zlostavljanje

Životinjski svijet 23. maj 201607:26 > 07:27
Pixabay

Decenijama je hirurško uklanjanje kandži mačkama bio rutinski veterinarski postupak u SAD-u, ali to nije pedikir - ima tu anestezije, bola i amputacije dijelova prstiju.

Prvi prijedlog zakona u SAD-u, koji je pripremila džava New York, o zabrani uklanjanje kandži mačkama izazvao je žestoku debatu među veterinarima i ljubiteljima mačaka, od kojih neki insistiraju da je uklanjanje nehumano, a drugi kažu da to treba dopustiti kao posljednje sredstvo za mačke koje grebu namještaj, tepihe i ljude.

“Niko od nas nevoli taj postupak”, rekao je Richard Goldstein, veterinar u njujorškom Zdravstvenom centru za životinje i bivši predavač na Veterinarskom fakulteta Univerziteta Cornell.

“Šta kada je alternativa doživotna osuda mačke na sklonište, ili na smrt? Zato mi to radimo”. Njujorške i američke veterinarske organizacije koje se protive zabrani uklanjanja kandži, kažu i da je to često jedini način da se spriječi da mačke s problemima u ponašanju budu napuštene ili podvrgnute eutanaziji. Takve odluke treba prepustiti profesionalcima i vlasnicima mačaka, a ne poslanicima, kažu oni. Realnost je da taj postupak sam po sebi uzbunjuje protivnike.

Za razliku od ljudskih noktiju, kandže mačke su vezane za kosti, te njihovo uklanjanje zahtjeva da veterinar prereže tetive i nerve, i da ukloni posljednji segment kosti u svakom od prstiju mačke.

“To je amputacija. To je kao da se klještima čovjeku odsječe vrh prsta”, rekao je Jenner Conrad, kalifornijski veterinar koji je prošle nedjelje doputovao u Albany da bi lobirao među poslanicima da izglasaju predloženu zabranu.

Direktorka osnovne škole u Brooklynu Lisa Fernandes rekla je da je dala da se njenoj mački uklone kandže jer nije znala šta to podrazumijeva. Đaci njene škole sada učestvuju u kampanji lobiranja kojom pozivaju poslanike da prodže zabranu.

“Kada sam saznala šta je to, užasnula sam se”, rekla je Fernandes. Debata je izbila u vrijeme razvoja osjećanja Amerikanaca prema četvoronožnim ljubimcima. Drugi njujorški zakon će ukinuti porez na promet na hranu za kućne ljubimce, a poslanici su prošle godine glasali i da se dopusti da se psi pridruže svojim prijateljima – ljudima u baštama restorana. Nekoliko američkih država je zabranilo operacije uklanjanja glasnih žica pasa, a svih 50 američkih država ima propise po kojima je teška okrutnost prema životinjama krivično djelo.

“Jača društvena briga o dobrobiti životinja”, rekao je Wayne Pacelle, predsjednik i izvršni direktor američkog Društva za humanost (Humane Society of the United States).“Dokazali smo da je američka javnost duboko zabrinuta za dobrobit životinja – onih koji žive sa nama i onih koje se koriste za proizvodnju hrane”.

Australija, Velika Britanija i još nekoliko evropskih zemalja već je zabranilo uklanjanje kandži mačkama. To je zabranjeno i u Los Anđelesu i nekim drugim gradovima Kalifornije. Procjenjuje se da ta procedura primjeni na oko četvrtini svih mačaka u domaćinstvima u SAD-u, a veterinari su rekli za AP da je to sve manje uobičajeno.

U prihvatilištu za životinje “Animal haven” na Manhattanu, pomoćnica direktora Kendra Mara je rekla da se uklanjanje kandži primjenjuje na oko 10 posto mačaka koje idu na usvajanje. Neke od mačaka podvrgnutih tome počinju da ujedaju što prije nisu činile, a neke prestaju da koriste kutiju s pjeskom jer im pjesak pogoršava rane. “Nikada to ne ide lako”, rekla je ona. Poslije te procedure “uvijek treba raditi na problemima ponašanja” mačke.

Stanovnik Manhattana Bryan Garry, jedan od nekoliko vlasnika mačaka koji su razgovarli sa AP, naslijedio je 10-godišnju mačku Kiki kada je umro njegov otac i dao je da joj se uklone kandže jer je “namještaj važniji od dobrobiti mačke”. Garry je rekao da Kiki ima problema s korištenjem kutije s pjeskom, te je drži u sobi čitavoj prekrivenoj novinama. “To je noćna mora. Moram to nekako da riješim”, rekao je on. “Ona je ipak veoma slatka. Ali je potpuno uvrnuta”.

Veterinari s kojima je razgovarala agencija AP, kažu da se vlasnici mačaka sve više okreću alternativama – redovno podrezivanje kandži ili postavljanje malih kapica preko kandži mačke. Njujorško veterinarsko udruženje, međutim, protivi se potpunoj zabrani. Njegova predsjednica Susan Wylegala je rekla da je broj intervencija za uklanjanje kandži u njenoj oblasti Buffalo opao za više od 50 posto u odnosu na prije samo tri godine. “Toga je znatno manje jer veterinari upućuju klijente u to šta su dostupne alternative”, rekla je ona. “Ipak, to treba da ostane posljednja opcija”, rekla je ona o hirurškom uklanjanju kandži.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.