Ovo su imena beba koja su zabranjena u nekim državama

Shutterstock

Odabir imena za bebu je velika odgovornost i u mnogim situacijama teška odluka, ali kako će roditelji postupiti kada je selekcija imena ograničena zakonom, kao što je to slučaj u nekim zemljama svijeta.

Bez brojeva u Maleziji

Ako živite u Maleziji, ljubitelj ste James Bond filmova i htjeli biste bebu nazvati baš po ovom agentu, nećete ga moći upisati kao 007. Malezijske vlasti su sklopile listu “neželjenih” imena kako bi spriječili roditelje da daju djetetu ime zbog kojeg će poslije zažaliti. Osim “brojčanih” imena, lista sadrži imena kao što su Woti (u prijevodu seksualni odnos), imena inspirisana bojama, životinjama, bubama, povrćem i voćem. Dobro je pa Gwyneth Paltrow i Chris Martin nisu živjeli u Maleziji kad su bebu nazvali Apple (jabuka).

Švedska kaže OK za ime Google

U znak protesta protiv odluke švedskih vlasti, koje su po postojećem zakonu trebale odobriti neko ime kako bi ga roditelji mogli upotrijebiti kod svog djeteta, par je 1996. godine svoju bebu na papiru nazvao “Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116”, u stvarnosti ‘Albin’. Uprkos zakonskim pravilima, drugi par je uspio “položiti test” 2005. godine, upisavši ‘Google’ kao sreednje ime kod svoje novorođene bebe.

Prezime kao vlastito ime? Ne može u Norveškoj

Norveška općenito nije ljubitelj upotrebe prezimena kao vlastitih imena, tako da ako živite u toj zemlji i razmišljate o tome da bebu nazovete u čast porodičnog prezimena, razmislite još jednom. Prema Zakonu o imenima, roditelji nemaju pravo nazvati dijete po imenu koje je tradicionalno norveško prezime ili srednje ime.

Na žalost roditelja u Norveškoj, time otpadaju mnoga prezimena koja su uobičajena u toj zemlji kao što su: Hansen, Olsen i Johansen. Izuzeci se primjenjuju ako ste stranac zaposlen u Norveškoj ili dolazite iz druge kulture. Uprokos ovom čudnom pravilu, Norveška se posljednjih deset godina vodi kao najsretnije i najbolje mjesto za život u svijetu. Možda ipak ima veze sa pravilnikom o imenima.

Rodno-neutralna imena su zabranjena u Danskoj

Odabir imena nije najjednostavnija stvar u Danskoj. Pored toga što roditelji trebaju odabrati ime za svoje bebu, to isto ime mora dobiti dozvolu Ministarstva za crkvene poslove i Ministarstva za potrošačke poslove.

Danske vlasti ne žele opteretiti bilo koga sa smiješnim imenom niti žele da djeca odrastaju pod osudama izbora njihovih roditelja. Ovaj zakon je izrađen kada su roditelji 1960. godine svoju djevojčicu nazvali Tessa, što je navodno vrlo ličilo na dansku riječ ’tisse’, u prijevodu ‘urinirati’.

Slično norveškim vlastima, vlasti u Danskoj su također zabranili prezimena kao vlastita imena, te inzistiraju da i dječaci i djevojčice imaju imena specifična za rod. Geografski-inspirisana imena su isto tako zabranjena. Izvinjavamo se Chicagu i Sjeverozapadu.

Bolje da se držite liste na Islandu

Dobro došli na Island, zemlju s manje od pola miliona stanovnika, čiji telefonski imenik kategorizira korisnike po njihovim vlastitim imenima. Prezimena na Islandu označavaju samo ko je nečiji otac ili majka.

Osim onih čiji su roditelji stranci, sva djeca rođenja na Islandu tj. njihovi roditelji moraju proći jednu od dvije procedure: odabrati sa spiska od nešto preko 3.500 prihvatljivih imena – 1.712 muških, 1.853 ženskih, ili pokušati dobiti odobrenje od Islandskog komiteta za imena za ime koje sami odaberu. Od stotinjak prijava koliko prime godišnje, ovo tijelo odbije njih oko 50 posto. Ako neko od ovih imena sadrži slova van islandskog alfabeta, biće odbijeno.

Meksiko je sit imena koja proizilaze s društvenih mreža

Meksička država Sonora se zasitila roditelja koji djeci daju smiješna imena. Prije uvođenja zabrana, mnogi su napuštali porodilišta s imenima kao što su Facebook ili Marciana, što u prijevodu znači – marsovac. Osim ovih, zabranjena su i ona imena koja označavaju medicinske procedure – Cesarean (carski rez) ili Episiotomy (epiziotomija).

“Zakon je jasan zato što zabranjuje imena koja imaju ružno značenje ili nemaju nikakvo značenje, što može dovesti do maltretiranja djece,” kaže Cristina Ramirez iz Matičnog ureda u Sonori.

Prije uvođenja ovog pravila, par je dijete nazvao Juan Calzon, što znači “Juan Gaćice”, dodala je Ramirez. Također, imena kao što su Batman, Terminator ili Burger King, nisu dozvoljena u ovom dijelu Meksika.

Talula pleše havaićansku Hulu… na Novom Zelandu

Novozelanđani su pokušali da djeci daju ljepuškasta imena. Brian Clarke iz Glavnog matičnog ureda rekao je kako ova zemlja ne dozvoljava uvredljiva imena, niti ona koja sadrže preko 100 slova. Nadležni također uvjeravaju roditelje da prestanu djeci davati imena koja bi ih sramotila. Između ostalih, zabranili su imena: Yeah Detroit, Keenan Got Lucy, i Sex Fruit.

Međutim, dozvolili su neka jednako čudna imena: Violence (nasilje), Number 16 Bus Shelter, i Midnight Chardonnay. Talula Does The Hula From Hawaii (Talula pleše havaićansku Hulu) je također dodijenjena jednoj bebi u ovoj otočnoj državi.

U Maroku ne možete dati ovo ime s američke liste 100 najčešćih imena

Sarah je bilo peto najpopularnije ime u SAD-u 2000. godine. Do 2016. zadržalo se u top 100, na 57. mjestu. Ali uprkos popularnosti u Americi, ovo ime nije dozvoljeno u Maroku.

Naime, Sarah je hebrejsko a ne arapsko ime. Građani u Maroku moraju, uglavnom, izabrati s liste arapskih imena, objašnjava The Huffington Post. Ali, ako ćete potražiti rupu u pravilniku, možete bebu nazvati Sara, bez ‘h’, što je arapsko i na listi dozvoljenih imena.

Ne pokušavajte napraviti “neodgovoran izbor imena” u Njemačkoj

Suprotno vjerovanjima, roditelji u Njemačkoj su “generalno neograničeni” kada se radi o biranju imena za djecu. Kako god, postoje određene smjernice za to. Na primjer, njemački roditelji ne mogu odabrati ime koje će uzrokovati štetu po njihovo dijete. Ako roditelj odabere štetno ime, vlasti imaju pravo da intervenišu i zaštite dijete od “neodgovornog izbora imena.”

Tu nastaju komplikacije. Dok su Nijemci prilično slobodnog duha kada se radi o biranju imena za djecu, njemački zakon o osobnom statusu ima neka vlastita pravila. Jedan od zahtjeva je taj da roditelj pored imena mora registrirati i rod djeteta nakon rođenja. Instrukcije Ministarstva unutrašnjih poslova nalažu da dijete ne može imati rodno-neutralno ime; žensko dijete – žensko ime, muško dijete – muško ime. Jedini izuzetak je ime ‘Maria’. Ako tako želite, svom muškom djetetu možete dati ime Maria kao srednje ime. Pored toga, kao u nekim drugim zemljama, prezime ne može biti ime nekom djetetu.

Ako je odabrano ime odbijeno, roditelji imaju pravo da se žale pred sudom. Ali, barem, ne morate da odabirete s neke liste. Svijetla tačka u svemu tome.

Beba Linda? Ne može u Saudijskoj Arabiji

Saudijska Arabija nije poznata kao najliberalnija zemlja, tako da nije šokantno saznanje kako su neka imena za bebe nedozvoljena. Saudijski Službeni list je objavio listu od 51 zabranjenog imena 2014. godine. Pojašnjenje kaže kako neka imena nisu u skladu s društvenom tradicijom u toj zemlji, dok su neka neprikladna u smislu religije.

Jedno od tih imena je Basmala. The Washington Post naglašava kako ovo ime u prijevodu znači “u ime Boga” te da bi se lako razumjelo u arapskom govornom području.

Druga imena “pod zabranom” su ona zapadnjačkog porijekla, kako se navodi. To znači da roditelji u Saudijskoj Arabiji ne mogu bebu nazvati Sandi, Laureen, Aileen, ili Linda.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad