Hronologija politike ravnodušnosti prema navijačkim ispadima

Regija 19. jun 201618:20 > 20:14
Reuters/Jason Cairnduff Livepic

Zbog huliganskih ispada hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović traži sjednicu vlade, tehnički premijer Orešković okuplja ministre na radnom sastanku, a osude šalju sve političke stranke.

No, političke elite povezuje još jedna stvar – višegodišnje ignoriranje sukoba navijača i nogometnog saveza koje je eskaliralo pred očima cijelog svijeta.

Novembar 2014. godine. Baklje na milanskom San Siru prekinule su kvalifikacijsku utakmicu Italije i Hrvatske. Motivi huligana bili su isti kao i danas, no i tada se načelno osuđivalo posljedice, dok se uzrocima malo ko bavio.

”Pa ja neću ulaziti u politiku HNS-a, ne držim da to ulazi u predsjedničke ovlasti, doista, mislim da imamo puno bitnijih problema. Oprostite ljudi u Hrvatskoj su gladni, djeca su nam gladna, neću se baviti nogometom, osim što ću i dalje podržavati hrvatsku reprezentaciju”, kazala je prije godinu i po dana predsjednica Grabar Kitarović.

Istog tog dana Hajduk je odbio odigrati derbi s Dinamom u Zagrebu, a sedam dana kasnije na splitskoj Rivi 30.000 navijača protestvovalo je protiv HNS-a. Dio desnice je kasnije tvrdio da iza protesta stoji ORJUNA, ista ona iz Facebook statusa predsjednice Hrvatske.

No, zato se predsjednik Sabora za incidente nije sramio optužiti one koji stoljećima rovare protiv hrvatskog naroda, dok ministarstvu obrazovanja i sporta nije neugodno oštro osuditi ispade nakon što nisu proveli Zakon o sportu, koji je dio rješenja sukoba navijača i saveza.

”Pa glavna inspektorica je poslala dopis svim županijskim organizacijama i sad oni su dužni djelovati u skladu sa zakonom, mislim, ozbiljna smo država, moramo djelovat u skladu sa zakonom”, kazao je hrvatski ministar Šustar u februaru ove godine kada se Zakon o sportu trebao početi provoditi.

No skladu sa zakonom moraju djelovati svi, osim HNS-a koji kaže da se on na njih ne odnosi pa je Zakon ubrzo poslan na doradu.

”Uvijek mi je drago čuti kad se donese novi zakon koji bi se trebao na nekoga odnositi kako se uvijek nađe manjina koja kaže kako se zakon baš na njih ne odnosi. Da, oni svi koji su donosili zakon su budale, a samo su par pojedinaca pametni”, kazao je tada Ivan Kovačić iz Mosta.

No, ni MOST koji podržava primjenu Zakona o sportu nije prešao s riječi na djela pa bi u ponedjeljak bivši partneri u vladi trebali naći rješenje za višegodišnje huliganstvo i nasilje. Radni sastanak vodit će Tihomir Orešković koji je bez reakcije slušao skandiranje “Za dom spremni” na utakmici Hrvatske i Izraela zbog čega je FIFA kaznila Hrvatsku. Društvo će mu praviti upravo Šustar, ali i ministar unutrašnjih poslova Vlaho Orepić čija policija zbog skandranja nikog nije kaznila, baš kao ni za svastiku na Poljudu. Ti se počinioci traže još od mandata bivšeg ministra Ranka Ostojića čiji SDP sada – kada nije na vlasti – predlaže nove zakone.

Cijelu hronologiju odnosa politike prema navijačkim ispadima usmjerenim protiv HNS-a pogledajte u priči reportera N1 Antonia Zavade.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.