Srbija vježba sa "slovenskom braćom", ali i sa NATO-om

Regija 02. nov 201619:03 > 03. nov 2016 07:18
Ministarstvo odbrane

Može li se na dvije stolice u isto vrijeme. Tačnije, može li se sarađivati i sa Istokom i sa Zapadom bez ikakvih posljedica. Vlast u Srbiji kaže da može, opozicija tvrdi ne još dugo. Ipak, balansiranje u spoljnoj politici nastavlja se i kroz vojnu saradnju. U Srbiji tako u četvrtak počinje zajednička vježba srbijanske, ruske i bjeloruske vojske.

“Slovensko bratstvo” – drugi dio. Uoči vojne vježbe tog naziva, koja je prvi put organizovana prošle godine u Rusiji, na batajnički aerodrom stiglo je skoro 300 pripadnika ruskih i bjeloruskih oružanih snaga.

Tri vojske vježbat će sve do 14. novembra, na nekoliko poligona.

“Cilj ove vježbe je da podignemo i unaprijedimo operativne sposobnosti, prije svega u protivterorističkim dejstvima”,kaže brigadni general Zoran Veličković.

Dok su tri Iljušina istovarana, u Skupštini Srbije uveliko se vodila polemika o tome kakva se politička poruka šalje novom rusko-srbijanskom vježbom? Poruke nema, kaže ministar odbrane.

“Srbija je vojno neutralna, strateško opredeljenje Srbije jeste pristupanje EU. Mi želimo najbolje za Srbiju i u tom smislu želimo vojne vježbe sa svima, mi to možemo, i mislimo da je to naša prednost u odnosu na druge, pošto drugi ne mogu svako sa svakim, mi možemo sa svakim. Time jačamo našu operativnu sposobnost, jačamo našu interoperabilnost i jačamo naše veze sa svim tim zemljama”,smatra ministar odbrane Zoran Đorđević.

Dio opozicije smatra da Srbija svoju poziciju zapravo slabi. Saradnjom sa Rusijom dovodi, kažu, u pitanje opredeljenost za članstvo u Evropskoj uniji.

Ministarstvo odbrane

“EU je uvela sankcije Rusiji zbog njenog angažovanja u Ukrajini. Srbija pri tome podržava teritorijalni integritet Ukrajine i onda dolazimo u apsurdnu situaciju da podržavamo teritorijalni integritet Ukrajine, a istovremeno sa onima koje Evropa zbog toga osuđuje, potenciramo vojnu saradnju koja je neprimjerena čak i vojnoj neutralnosti koju smo deklarativno proklamovali”,kaže Nenad Milić, LDP.

Drugi dio opozicije, pak, tvrdi da vojne neutralosti nema, ali zbog odnosa s NATO-om.

“Ne može se reći da imate vojno neutralnu državu ako imate 100 vojnih vježbi sa NATO paktom, a recimo jednu sa Ruskom federacijom, Bjelorusijom ili bilo kojim drugim partnerom, tu nikakve ravnopravnosti ili neutralnosti nema. Očito je da vaš teg spoljne politike i bezbjednosti preteže na stranu NATO pakta”,smatra Boško Obradović, Dveri.

Ministarstvo odbrane

Ipak, Srbija se ovoga puta odlučila za vježbu sa Rusijom u momentu kada u komšiliku vježba i NATO. Vojnici 32 zemlje članice u Crnoj Gori već tri dana usavršavaju upravljanje vanrednim situacijama. U tim vježbama, istina sa malo pripadnika, učestvuje i Srbija, zbog čega, između ostalog, kažu u Beogradskom centru za bezbjednosnu politiku, nikako ne stoje ocijene da je Srbija poligon za uvježbavanje sa Rusijom

“Kao partner NATO-a učestvujemo u brojnim vježbama i te vojne vježbe i saradnja na različitim vojnim aktivnostima prevazilaze svu drugu saradnju”,navodi Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku.

Prisustvo snaga dvije velike sile na istom mjestu u isto vrijeme nije prošlo nezapaženo ni van regiona. O vojnim igrama na Balkanu opširno je izvejstio i britanski Independent.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.