Slovenija: Moguće zatvaranje granica za migrante

Regija 27. jan 201707:14 > 07:16
Nel Pavletić/PIXSELL

Slovenački parlament usvojio je prijedlog zakona kojim se dozvoljava da se blokiraju migranti na granici sa Hrvatskom i da im se ne pruži mogućnost podnošenja zahtjeva za azil.

Ovaj prijedlog zakona kritikovale su brojne organizacije za odbranu ljudskih prava kao i Hrvatska.

Prema vladinom obrazloženju, cilj zakona je da se izbjegne da Slovenija postane džep za tražioce azila u slučaju novog masovnog priliva migranata.

Slovenački premijer Miro Cerar rekao je ranije da je Sloveniju 2015. i 2016. godine u šest mjeseci prešlo skoro pola miliona migranata, što odgovara gotovo četvrtini slovenačkog stanovništva, i da ona kao mala zemlja bez kapaciteta za masovne migracije to više ne može da dopusti, pa je predložene zakonske izmjene predvidjela za izuzetne situacije ako bi se migrantska kriza ponovila.

Cerar je dodao da njegova zemlja nema kapacitete da postane “migrantski džep” i da slično misle i druge zemlje u Šengenskom prostoru.

“Ako se nađemo ponovo u situaciji u kojoj ne možemo da garantujemo bezbjednost i ljudska prava naših građana i samih migranata mi ćemo ih (migrante) vratiti u sigurnu zemlju iz koje su došli”, rekao je slovenački premijer Miro Cerar u odbrani narta zakona.

Slične zakonske odredbe već su usvojile susjedni Austrija i Mađarska.

Zakon je u slovenačkom parlamentu, koji ima 90 poslanika, usvojen sa 47 glasova za i 18 protiv.

Da bi bio konkretno primijenjen u praksi, ako se ukaže potreba, parlament treba ponovo da glasa.

Odredbe se odnosi na 670 kilometara granice koju Slovenija dijeli s Hrvatskom, zemljom članicom EU koja nije dio Šengenske zone slobodnog kretanja. Ljubljana je izgradila ogradu na gotovo trećini te granice prije godinu dana.

Zagreb je kritikovao kako podignutu ogradu, tako i predloženi novi zakon. Zakon su kritikovali Visoki komesarijat UN za izbjeglice (UNHCR) i nevladine organizacije koje smatraju da on uskraćuje migrantima pravo na traženje azila, što im je garantovano međunarodnim pravom.

Amnesty International je naveo da se radi o nazadovanju u primjeni ljudskih prava u Sloveniji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.