Nezadovoljni radnici na RTS i RTV

Regija 17. maj 201719:41 > 19:49
N1

Nezadovoljni radnici javnih servisa imaju iste zahtjeve - vraćanje 10 odsto umanjenih zarada, sporazum o dinamici isplate tog novca, povećanje plata i prijem svih angažovanih saradnika u stalni radni odnos.

Na RTS-u ipak bez najavljenog štrajka upozorenja sindikata “Nezavisnost” zbog postupka medijacije koji je počeo juče, dok je dio zaposlenih na RTV-u na sat vremena obustavio rad.

Dok iz sindikata “Nezavisnost” RTV-a štrajkom upozoravaju rukovodstvo na loš materijalni status, sa druge strane, prema navodima povjereništva, pritisci, pretnje i otkazi zbog najavljenog protesta.

“Pritisci na članove sindikata i na zaposlene da nešto ne smiju da rade su protivzakoniti. Niko ne smije da se favorizuje i ni nad kim ne smije da se vrši pritisak. Svi moraju da budu ravnopravni, bez obzira da li je sindikat ravnopravan ili nije”, kaže povjerenik sindikata “Nezavisnost” RTV-a Darko Šper.

Rukovodstvo RTV-a oglasilo se nenadležnim za ispunjenje zahtjeva, delegiralo ih Vladi Srbije i obećalo razgovor o povećanju regresa i toplog obroka radnicima.

Ispunjenje zahtjeva, ali bez štrajka, čekaju i radnici RTS-a, čiji je sindikat ušao u postupak mirnog rješavanja spora sa tamošnjim rukovodstvom. U fokusu interesovanja su im veća primanja, jer smatraju da je glavni mehanizam kontrole mala i nesigurna plata.

“Kroz štrajk teško možeš da dobiješ u Javnom servisu smjenu nekoga ili promjenu uređivačke politike, ali mi smo veoma jasno u dva naša otvorena pisma rekli šta mislimo. Borba ka tome nije uopšte prestala, ni slučajno, ni u jednom trenutku”, navodi povjerenik sindikata “Nezavisnost” RTS-a Dragan Milanović.

Uz ekonomske zahtjeve, Milanović poručuje i da generalni direktor RTS-a mora da ode. N1 je pokušao da sazna da li je u postupku medijacije došlo do približavanja stavova. Ipak, ostali smo uskraćeni za komentar generalnog direktora RTS-a Dragana Bujoševića na zahtjeve sindikata i insistiranje na njegovoj ostavci.

Da medijski sindikati praktično ne postoje i da je solidarnost nestala, smatra nekadašnji predsjednik RTS-ovog nezavisnog sindikata Lazar Lalić. Govoreći o sindikalnoj borbi tokom devedesetih, Lalić kaže da su plate bile važne, ali da je borba za očuvanje profesije, objektivno izvještavanje bila važnija.

“Niko se neće u dovoljnoj meri izboriti za prava novinara i medijskih profesionalaca, sem njih samih. To nije lako, za to se plaća velika cijena, platili smo je i mi, ali ja mislim da ne treba odustajati”, smatra Lalić.

Jer, dodaje Lalić, građani imaju pravo na uvid u svoje socio-ekonomsko stanje, a ne na ombane nepogrešivih vođa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.