Građani spriječili iseljenje izbjeglica u Beogradu

N1

Ni treći pokušaj da se iseli jedan od izbjegličkih stanova u Ustaničkoj ulici u Beogradu nije uspio.

Spriječila ga je grupa aktivista koji su blokirali ulaz u zgradu, a malobrojni policajci koji su sve vrijeme stajali u blizini nisu ni pokušavali da uđu.

Stanari 11 stanova u toj zgradi, uglavnom izbjeglice iz bivše SFRJ, i raseljeni sa Kosova, dobili su rješenja da se isele. Stanovi u kojima žive dodijeljeni su izbjeglicama iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koje su na konkursu Komesarijata za izbjeglice sakupile više bodova.

U Komesarijatu kažu da je o kriterijumima za dodjelu stanova, odlučivala Uredba o stambenom zbrinjavanju izbjeglica, i Zakon o izbjeglicama. Jutros je trebalo da bude iseljen Dejan Lazović, koji je 1999. godine izbjegao iz Peći.

Aktivista Vladimir Milenković kazao je da se ne mogu žrtvovati ljudi zarad propisa, a da svako ima pravo na krov nad glavom.

“Smatramo da niko ne smije na ulicu. Komesarijat je pokazao time da poštuje propise, ali ne da mari za ove ljude. Nećemo zbog slova na papiru da zanemarimo ljude”, kazao je on i dodao da je moguće naći rješenja.

“Sve je stalo na obećanjima, svima su dali neko obećanje, koje su poslije opovrgavali. Osjećam se isto kao sa Kosova da bježim, napravila se panika i ujdurma, kažu da nećemo imati vremena ni stvari da iznesemo”, rekao je za N1 Dejan Lazović, čije iseljenje je danas spriječeno.

Odgovarajući na pitanje o kriterijumima u vezi sa pravom na stan, Petar Anđić iz Komesarijata za izbjeglice je izjavio za N1 da su kriterijumi ugroženosti jasno definisani Zakonom o izbjeglicama i Uredbom o stambenom zbrinjavanju izbjeglica.

“Javni poziv, kojim je obuhvaćeno i ove stambene jedinice u Ustaničkoj ulici, okončan je 2016. U sklopu tog javnog poziva bilo je žalbenih postupaka i upravnih sporova. Mi smo i licima koja bespravno borave omogućili da ravnopravno učestvuju na javnom pozivu, neke porodice su se prijavile, neke nisu”, objašnjava on.

Anđić naglašava da su predmetni stanovi namijenjeni isključivo izbjeglicama iz bivših republika SFRJ, ali ne i interno raseljnim licima sa Kosova.

“A izvjestan broj onih koji treba da se isele su upravo interno raseljena lica sa Kosova i Metohije. Mi smo i prošli put obećali da se neće primijenjivati sila, ali se mora voditi računa i o izbjeglicama koje na zakonit način žele da ostvare pravo na stambenu jedinicu”, kaže on.

Anđić dodaje da su osobe koje treba da se isele odbijale mogućnost da budu smješteni u dijelu kasarne u Obrenovcu, gdje su smješteni migranti i gdje, kako kaže, borave i porodice pojedinih oficira Vojske Srbije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.