Šešelj braneći Radetu u uvredi otišao korak dalje

Regija 27. jul 201819:07 > 21:24
N1, arhiva

Nižu se zahtjevi za razrješenje potpredsjednice parlamenta iz redova radikala Vjerice Radete. Njen uvredljiv tvit o smrti predsjednice udruženja Majke Srebrenice Hatidže Mehmedović još drži duhove uzburkanim i u regionu, ali se u parlamentu o zahtjevima šuti.

Inicijativi Demokratske stranke o razrješenju Radete pridružili su se poslanici Pokreta Dosta je bilo, kluba LDP-LSV- SDA Sandžaka, kao i pojedini samostalni poslanici, a zahtjev podržava i stranka Rasima Ljajića.

Da Vjerica Radeta više ne bude potpredsjednica Skupštine, tu inicijativu u parlamentu pokrenule su demokrate, a dosad su je potpisima podržale gotovo sve opozicione stranke u Skupštini, osim Dveri. LDP ide korak dalje i traži da se sjednice parlamenta ne održavaju dok Radeta ne da ostavku ili ne bude smijenjena, dok LSV na sve to očekuje još i da tužilaštvo po službenoj dužnosti pokrene krivični postupak protiv potpredsjednice skupštine.

A Tužilaštvo šuti, ne odgovara na pitanje N1 o tome ima li elemenata za postupanje po službenoj dužnosti. Šute i vladajući, iako, istina, ne svi. Njih desetoro iz stranke Rasima Ljajića podržava zahtjev da se Vjerica Radeta smjeni, potvđeno je za N1 u toj stranci.

Ukupno su 33 potpisa potrebna za pokretanje inicijative o smjeni Vjerice Radete, 84 da bi se sazvala vanredna sjednica s tom tačkom dnevnog reda, jer do septembra nema redovnog zasjedanja, a ukoliko bi se čekao septembar, na redovnoj sjednici potrebno je da za to glasa većina od prisutnih poslanika. Za razrješenje Radete neophodno je 126 glasova, što znači da nema smjene poslanice radikala ukoliko za to ne glasaju i naprednjaci. 

Za to vrijeme, ne stišava se bura u BiH. Prijedlog da se tvit Vjerice Radete osudi stigao je i do Doma naroda, na prijedlog bošnjačkog delegata. 

“Zato što je to izjava žene koja sedi u rukovodstvu Skupštine Republike Srbije. Mislim da možemo pozvati prijatelje iz skupštine RS da razmotre da se iz rukovodstva uklone osobe s takvim stavovima”, kaže delegat Bošnjaka u Domu naroda BiH Halid Genjac.

Takav prijedlog nije dobio podršku. Srbi su bili protiv, Hrvati uzdržani, pa su bošnjački predstavnici ostali sami. 

“Gospođa Radeta nije dio nikakve vladajuće većine, niti učestvuje u vršenju vlasti, niti je predstavnik zvanične Srbije na bilo koji način”, smatra delegat Srba u Domu naroda BiH Ognjen Tadić.

“Mislim da je neprimjereno da mi dijelimo lekcije parlamentu treće zemlje šta on treba da uradi”, rekao je delegat Srba u Domu naroda BiH Sredoje Nović.

U međuvremenu, Vjerica Radeta izbrisala je nerpimjereni tvit, ali i sopstveni profil na društvenoj mreži na kojoj je inače bila vrlo aktivna. Po svemu sudeći, po savjetu šefa stranke.

“Kada sam čuo za Vjeričin tvit, savjetovao sam joj da ga povuče i rekao da je nespretno sročeno, jer se ne shvata suština. Ona je aludirala na to da se pričalo da su muž i dva sina Hatidže Mehmedović u stvari živi, kao što je nedavno otkriveno da sin Munire Subašić živi u Kanadi”, rekao je predsjednik SRS-a Vojislav Šešelj.

Brani Šešelj partijsku koleginicu tvrdnjom da je ugledna funkcionerka SRS-a i potpredsjednica Skupštine i poručuje “žestoko ćemo se boriti protiv njenog opoziva”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.