Johnson za RSE: Njemačka ima crvenu liniju, SAD ne

N1

Rekao bih da je Njemačka podvukla crvenu liniju u odnosu na to koliko će daleko ići u rješavanju pitanja odnosa Srbije i Kosova, dok Sjedinjene Američke Države nisu, kaže američki republikanski senator i predsjedavajući Odbora za unutrašnju bezbjednost Ron Johnson u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Johnson dodaje da je američki stav prilično konzistentan po pitanju moguće promjene granica između Kosova i Srbije, a to je da rješenje mora doći od strana u sporu.

Johnson u Beogradu je boravi u ponedjeljak, nakon posjete Grčkoj, Makedoniji i Kosovu.

U intervjuu za RSE govori i o uticaju Moskve na Balkanu, odgovara na pitanje da li će predsjednik SAD-a Donald Trump posjetiti regiju, ali najprije poziva Kosovo i Srbiju da se ugledaju na trenutno aktuelni primjer rješavanja višedecenijskog spora Grčke i Makedonije:

“Ovo je trenutak za uspostavljanje stabilnosti, većeg mira i prosperiteta. Proveo sam dva dana u Grčkoj, jedno prepodne u Makedoniji, jedno večer na Kosovu i sada sam u Srbiji. Grčka i Makedonija imaju realnu šansu da riješe spor vezan za promjenu imena države koji traje dvadeset sedam godina. Smatram da obje zemlje imaju veoma odvažne premijere koji sagledavaju šta je u interesu naroda. Mislim da taj primjer može koristiti Srbiji i Kosovu koji, po meni, vode veoma ozbiljne pregovore kako bi riješili međusobni višegodišnji sukob.”

RSE: Od vaše prethodne posjete Srbiji u februaru, dogodilo se nešto što niko nije očekivao, a to je otvaranje diskusije o potencijalnoj izmjeni granica između Srbija i Kosova. Zbog toga vam moram postaviti sljedeće pitanje – da li je to prihvatljivo za zvaničnike SAD-a?

Johnson: Mislim da je naš stav prilično konzistentan, a to je da rješenje mora doći od strana u sporu, iako se do tog rješenja neće lako doći. Rješenje mora doći od rukovodstva i naroda Srbije i Kosova. SAD se tu samo kako bi podržale i ohrabrile rješenje spora. Želimo da rukovodstvu obje strane damo prostor da budu fleksibilni i kreativni, da pronađu rješenje za ovaj izuzetno težak problem. Ja sam ovdej prevashodno kako bih pružio takvu vrstu podrške i podstreka.

RSE: Kakav ste utisak stekli, da li su srbijanski i kosovski zvaničnici zaista ozbiljni kada kažu da bi podjela mogla biti rješenje višedecenijskog problema?

Johnson: Mislim da su ozbiljni kada je riječ o pronalaženju rješenja. Ponavljam, mi nećemo ništa nametati, rješenje mora proizaći iz tih razgovora. Ja razumijem zabrinutost ljudi i ta zabrinutost je legitimna zbog opasnosti domino efekta, ali rješenje ćemo prepustiti rukovodstvu Srbije i Kosova i potom ćemo to rješenje razmotriti i izraziti naš stav i potencijalnu zabrinutost po pitanju istog.

RSE: Da razmotrimo i drugačije gledište. Neke države, prije svega Njemačka, kategorički je protiv bilo kakve promjene granica između Srbije i Kosova. U čemu se konkretno razlikuju stav Nemačke i SAD-a?

Johnson: Rekao bih da su oni povukli crvenu liniju, dok mi nismo. Ali mi veoma podržavamo dijalog koji predvodi Evropska unija u smislu približavanja dvije strane. Pozdravljamo taj dijalog, ali ne podvlačimo nikakvu crtu.

Opširnije na ovom linku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.