N1 u Skoplju: Različite interpretacije rezultata referenduma

Regija 01. okt 201810:58 > 15:56
REUTERS/Marko Đurica

Državna izborna komisija (DIK) Makedonije objavila je da je na osnovu 98,61 posto obrađenih glasova, na referendumsko pitanje "za" odgovorilo 91,48 posto, a "protiv" 5,64 posto izašlih glasača. Očekuje se da tokom dana budu objavljeni zvanični rezultati.

Kako javlja reporterka N1 Gordana Bjeletić koja se nalazi u Skoplju, činjenice se interpretiraju na različite načine – izlaznost je bila niža od 50 posto, ali je ubjedljiva većina onih koji su izašli na birališta glasala “ZA”.

Oni koji su pozivali na bojkot su slavili sinoć ispred Sobranja, dok je premijer Zoran Zaev rekao da će nastaviti sa usvajanjem sporazuma sa Grčkom u parlamentu.

Iz vladajuće koalicije podsjećaju da niko nikad u Makedoniji nije dobio 650.000 glasova, dok opozicija navodeći broj onih koji nisu izašli na referendum tvrdi da je većina protiv potvrđivanja sporazuma sa Grčkom.

Premijer Zaev ima podršku iz Evropske unije, ali na osnovu rasporeda političkih snaga u Sobranju nema dovoljan broj glasova poslanika – da bi se usvojile ustavne promjene neophodna je dvotrećinska većina.

Ostaje mogućnost, dodaje reporterka N1, vanrednih parlamentarnih izbora, što je sinoć nagovijestio i sam Zaev.

Na referendumu građani Makedonije odgovarali su na pitanje “da li ste za članstvo u EU i NATO sa prihvatanjem dogovora Republike Makedonije i Republike Grčke”.  

Pravo da se izjasni o tom dogovoru kojim se rješava skoro trodecenijski spor oko imena Makedonije imalo je 1.806.337 građana.

Analitičari: Politikanstvo vlasti i opozicije

N1

Analitičar Albert Musliu ocijenio je kao politikanstvo pokušaj vlasti i opozicije da se nakon referenduma prikaže veći broj glasova.

“Opozicija se trudi da sebi nabaci tih milion i 200 hiljada glasova, od kojih 700.000 nikad i ne glasaju jer fizički nisu ovdje. A ništa nisu uradili da uproste proces glasanja”, kaže on.

Musliu podsjeća da bi se, da je na referendum izašlo i više od 50 posto građana, opet o ustavnim promjenama odlučivalo u parlamentu.

“Zaev je sinoć imao dve poruke – pozvao opoziciju da se priključi procesu i opozicione poslanike da razmisle o ustavnim promjenama, ali istakao i to da je brojka od 650.000 najveća dosad skupljena brojka u Makedoniji o jednom pitanju”, kaže Musliu i dodaje da su mogući vanredni izbori na kojima bi Zaev računao upravo na broj glasova koji su se izjasnili pozitivno na referendumsko pitanje.

SAD pozdravile rezultat referenduma, Rusija prati situaciju

Sjedinjene Američke Države pozdravile su rezultat referenduma u Makedoniji uz ocjenu da su građani na izjašnjavanju podržali članstvo zemlje u NATO-u i Evropskoj uniji.  

“SAD snažno podržavaju potpuno sprovođenje Sporazuma iz Prespe koji će omogućiti Makedoniji da zauzme svoje legitimno mjesto u NATO i EU, doprinoseći regionalnoj stabilnosti, bezbjednosti i napretku”, navedeno je u saopštenju State departmenta.

State department je pozvao partije u Makedoniji da se izdignu iznad stranačke politike i da iskoriste “historijsku priliku da obezbjede svijetlu budućnost zemlje kao punopravnog učesnika u Zapadnim institucijama”.

Kremlj pažljivo prati situaciju u Makedoniji nakon referenduma o promjeni imena te zemlje i smatra da svi procesi koji se tamo odvijaju moraju biti u okviru zakona, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov. 

“Mi pažljivo pratimo i smatramo da, naravno, svi procesi moraju da ostanu u pravnom okviru”, rekao je Peskov.

U Skoplju je reporterka N1 Gordana Bjeletić:

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.