"Ko negira Srebrenicu, nema pravo da govori o Jasenovcu"

Regija 19. nov 201808:40 > 08:41
N1

Politolog i član uredništva srpskog izdanja magazina "Le Monde Diplomatique" Filip Balunović ocijenio je u Novom danu N1 televizije da premijerku Anu Brnabić ništa ne kvalifikuje da procjenjuje da li se u Srebrenici desio genocid, "osim toga što je ona trenutno sluga u rukama jedne politike i jednog režima".

Govoreći o intervjuu srbijanske premijerke, Ane Brnabić, za CNN, Balunović kaže da se ona dosta hvalila prisustvom žena u politici.

“Čini mi se da je nastupila malo drugačije nego u prethodnom intervjuu, tako da mi je ovo izgledalo kao intervju za vađenje. Uloga žene u politici meni sama po sebi ne znači ništa, mene više zanima šta rade te žene nego da li su to žene ili muškarci. Naravno da je to bitno, ali to je ono što se vidi na površini. Ona nije rekla šta žene rade, nego samo da su prisutne”, kazao je on.

Govoreći o intervjuu Brnabić za Deutsche Welle, u kojem je negirala genocid u Srebrenici, Balunović je rekao da “već godinama zvanična politika države Srbije i Vlade Srbije nespretno krivotvori ono što su faktički činjenice”.

“Ono kako se Brnabić, uslovno rečeno, branila u tom intervjuu, bilo je nespretno politikanstvo, kojim pokušava da se zamaskira nešto što uopšte ne može da se brani na tom terenu. Neuko i nespretno je odreagovala na to, tako završite kad branite po svaku cenu nešto što je neodbranjivo”, naglasio je.

Smatra da srbijansku premijerku ništa ne kvalifikuje da procjenjuje da li se u Srebrenici desio genocid, “osim toga što je ona trenutno sluga u rukama jedne politike i jednog režima”.

“Možda smo isprva gledali sa nekim polusimpatijama i polusažaljenjem kako je nastupila u tom intervjuu, međutim, u tom delu se videlo da ona ne razmišlja previše. Ne vidi da time što negira genocid u Srebrenici uvlači čitav narod u to što se dogodilo. Niko nikoga ne može da ubedi u Bosni da je srpska politika napravila ikakav zaokret od onoga što se dešavalo devedesetih”, podcrtao je.

Istakao je da u Srbiji danas u javnom prostoru postoji kontinuitet u odnosu na ono što smo imali u javnom prostoru devedesetih, počevši od toga ko gostuje na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.

“Poruka je da se u ovoj zemlji, kao između ostalog i u zemljama odruženja, nikada nisu razračunali sa jednim nasleđem koje nikome ne treba da služi na čast”, poručio je.

Kazao je i to da je “nasleđe Srbije od Jugoslavije na ovamo ispunjeno nekim tragičnim momentima u toj istoriji”.

“Ovo što imamo danas je kontinuitet sa onim što smo imali u devedesetim godinama, počevši od personela, preko narativa i onoga što jesu aktuelne politike”, smatra Balunović.

Komentarišući to što se Ana Brnabić zahvalila predsjedniku što se nalazi na mjestu na kom se nalazi, Balunović kaže da je time izuzela zasluge sebe same.

“Pošteno, ali i tragično, ne samo po nju, nego i po državu koju vodi. Kakvu onda poruku ona šalje, ljudima koje predstavlja šalje vrlo jednostavnu poruku da svi koji se nalaze na iole važnim funkcijama u ovoj zemlji treba da zahvale predsedniku, bez koga niko od njih ne bi bio tu gde jeste”, mišljenja je.

Naveo je da u Srbiji postoji čudna navika, da se, kad god se spomene neki zločin koji je počinjen u ime srpskog naroda, uvijek prave neke paralele.

“Svako ko negira Srebrenicu, nema pravo da govori o Jasenovcu i obrnuto. Ako govorite o zlodelima koje je čovečanstvo počinilo, meriti žrtve je unapred izgubljena bitna za sve strane”, rekao je Filip Balunović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.