Tači u SB-u: Jedina prijetnja miru – iracionalni pozivi na rat iz Beograda

Regija 17. dec 201822:31 > 22:53
Tanjug/AP/Craig Ruttle

Predsjednik Kosova Hašim Tači izjavio je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN da se formiranjem vojske Kosova ništa vanredno nije desilo. Odluka vlasti u Prištini nije u suprotnosti ni sa Rezolucijom1244, ni sa Ustavom Kosova, ni sa Ahtisarijevim planom, ni sa međunarodnim pravom, tvrdi Tači.

Savjet bezbednosti Ujedinjenih nacija, na zahtjev Srbije, večeras održava sjednicu povodom odluke Prištine da formira vojsku Kosova, a nakon predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, obratio se predsjednik Kosova Hašim Tači koji je rekao da se ništa vanredno nije dogodilo.

“Ono što se desilo je potpuno normalna odluka, pravedna po svojoj misiji i cilju. Ako je Kosovo napravilo grešku, greška je bila u tome što smo čekali pet godina da napravimo vojsku. Odluka o vojsci možda kasni, ali nije pogrešna. Kasni jer smo čekali na dobru volju onih koji je nikada nisu pokazali u odnosu na Kosovo”, naveo je Tači.

Tvrdi da odluka o formiranju vojske Kosova nije u suprotnosti ni sa Rezolucijom 1244, ni sa Ustavom Kosova, ni sa Ahtisarijevim planom, ni sa međunarodnim pravom.

“Član 15 Rezolucije 1244 govori samo o razoružanju OVK koje je završeno u rekordnom vremenu i bez incidenata, u septembru 1999. Taj proces je uvažio generalni sekretar UN Kofi Annan, a za to smo dobili pohvale od NATO-a, što potvrđuju izvještaji NATO-a i UNMIK-a. Ahtisarijev plan koji je također djelo specijalnog izaslanika UN-a, u Članu 14 ističe pravo Kosova na vojsku. Odluka Međunarodnog suda pravde koja je, da dodam, donijeta na zahtjev bivšeg šefa diplomatije Srbije Vuka Jeremića, podvlači da Kosovo nije prekršilo međunarodno pravo kada je proglasilo nezavisnost. Samim tim neotuđivo pravo Kosova je da ima svoju vojsku”, poručio je Tači.

“Srbi su vraćali uniformu u suzama i slomljenog srca”

Predsjednik Kosova je u svojstvu vrhovnog komandanta oružanih snaga Kosova, poručio da ta vojska nije uperena ni protiv koga i da će donijeti više mira i stabilnosti.

“Vojska Kosova je profesionalna i višenacionalna, više od 10 posto pripadnika je iz manjinskih zajednica. To je vojska koja će štititi svakog građanina Kosova, na cijeloj teritoriji Kosova bez obzira na to kojim jezikom pričaju kod kuće. Zbog svoje tragične prošlosti, moj narod strahuje od vojnih uniformi, jer su tokom historije vojske na Kosovu bile strane i simbol represije. Vojnici Kosova bit će vojnici mira i doprinijet će miru i sigurnosti u regionu”, kazao je Tači.

Istakao je i da mu je žao što su pripadnici Bezbjednosnih snaga Kosovo, dali otkaz u službi zbog pritiska iz Beograda.

“Bio sam potresen pričama srpskih vojnika o zastrašivanju od Srbije, prijetili su njihovim porodicama, bacali su im granate na kuće, satima su držani od srpske policije. Većina je uniformu vratila sa suzama u očima i slomljenog srca”, naveo je Tači.

Jedina prijetnja miru i stabilnosti u regionu, prema njegovim riječima, iracionalni su pozivi na rat i sukobe koji stižu iz Beograda.

Dodao je i da vojska Kosova nije u suprotnosti sa misijom KFOR-a, već će samo dopunjavati tu misiju.

“Bez sporazuma, ostaćemo dvije zemlje koje proizvode beskrajnu dramu”

Tači je podvukao i da je srž današnje rasprave u Savjetu bezbjednosti to što za Beograd nije problem vojska Kosova, već samo postojanje Kosova kao nezavisne i suverene države.

“Zbog tih okolnosti dijalog između naše dvije zemlje je od ključne važnosti. Bez dijaloga ostat ćemo dvije zemlje koje proizvode beskrajnu dramu za domaće prilike i izborne svrhe. Pogledajte samo užasnu kampanju Srbije protiv ulaska u Interpol. Ko ima najveću korist od toga? Pa, pripadnici organizovanog krimanala i teroristi. Žao mi je zbog njihovog ponašanja, prirodno je da Vlada Kosova odgovori odgavarajućim mjerama koje su posledica agresivnih mjera Srbije”, naveo je Tači.

Predsjednik Kosova je upozorio i da će se ovakve situacije ponavljati sve dok ne dođe do konačnog sporazuma o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije.

Dužnost moje generacije da ostavimo region bez sukoba”, kazao je Tači i dodao da je nekada teže i opasnije izgraditi mir, nego ići u rat.

“Spremni smo za dijalog, za donošenje teških odluka, neka to budu odluke koje će donijeti pobjedu i Kosovu i Srbiji. Ako ih ne donesemo – sve strane će trpjeti posljedice. Prije dvije decenije bio sam u uniformi, borio sam se protiv režima Slobodana Miloševića, ponosan na svoju prošlost i prošlost svojih saboraca, ali sada sam svjestan da imam još jedan veliki izazov – bitku za budućnost, bitku za mir, da stavimo tačku na vjekovni sukob između dva naroda. Znam da ovakvi sporazumi nisu popularni, ali su neophodni”, istakao je Tači.

Uvjeren je i da bi sveobuhvatni sporazum između Kosova i Srbije otvorio vrata za nove lidere čiji bi cilj bile reforme i razvoj kako bi Kosovo i Srbija bili ravnopravni članovi evropske porodice, a vojnici Kosova i Srbije služili rame uz rame širom svijeta.

Zbog toga je, kako je rekao, važno u narednim sedmicama i mjesecima postići sporazum sa Srbijom koji ne bi podrazumijevao etničke granice i razmjenu stanovništva, već progresivno međusobno priznanje dvije multietničke države.