Srbi "laki na obaraču"- puca se u tuči, kriminalnim obračunima, na proslavama

Regija 09. jan 201917:56 > 20:05
N1/Marko Stevanović

Miloš Stojanović (27), umro je jutros u Urgentnom centru od posljedica ranjavanja prvog dana ove godine na parkingu na Adi Huji. Policija je u prethodne dvije noći, na teritoriji Beograda, uhapsila i dvije osobe zbog šenlučenja. I to su samo posljednje u nizu situacije u kojima je, od početka godine, upotrebljavano vatreno oružje.

Šta je povod za toliku količinu nasilja i da li se građani Srbije lako late oružja?

Povodi su različiti: svađe, tuče, kriminalni obračuni, pa i proslave. Ishod isti – pucalo se!

Crna serija krenula je u prvim satima Nove godine. Dvadesetpetogodišnji Aleksandar Relić pucao je u glavu, dvije godine starijem, Milošu Stojanoviću nakon kraće svađe zbog djevojke, koju je ranio, a potom je oteo. Stojanović je umro, osumnjičeni uhapšen, djevojka pronađena.

Nekoliko dana kasnije uslijedilo je novo ubistvo. Na Banovom Brdu u mafijaškom maniru likvidiran je Nebojša Marković. Dok je stajao ispred svoje kuće, prišao mu je muškarac za kog se vjeruje da je plaćeni ubica. Zločin su zabilježile i sigurnosne kamere, te policija traga za izvjesnim Čabom Derom. Mediji spekulišu, da je prava meta zapravo bio jedan od vođa grupe Pink Panter, inače zet ubijenog.

“Plaćene ubice nemaju ni praznik ni odmor, oni su plaćeni za to i to im je zadatak. Prošla godina nam je isto počela, tad smo 1. januara imali da je ubijen pripadnik kavačkog klana Davorin Baltić, tako je počela, tako se završila, evo tako je počela i ova nova”, kaže novinarka Tamara Marković Subota.

Kriminalni obračun obilježio je i Badnji dan. U centru Zemuna ranjen je 32-godišnji muškarac kada je na njega pucao nepoznati napadač.

Istog dana uveče, nešto dalje u Barajevu, pucalo se jer se slavilo unošenje badnjaka. Domaćin je tada metkom koji je rikošetirao ranio dvoje rođaka. Povrijeđeni su smješteni u bolnicu, a domaćin u pritvor.

U pritvoru mu se u naredna dva dana pridružilo još dvojica Beograđana koji su šenlučili ispred kafana na Dorćolu i u Malom Mokrom Lugu. Zašto su građani nasilni i kad se raduju?

“Nasilje se podržava kao poželjan način rješavanja konflikata kroz te rijalitije koji se bjesomučno vrte. Imamo i ratničku kulturu, prošli smo kroz mnogo ratova i brutalnosti, imamo i da ljudi za praznike dosta piju, zbog alkoholizma se spuštaju inhibicije. Ako je neko agresivan ta agresija izbija napolje, ako je dostupno oružje imamo dovoljno faktora da se nasilje desi”, kaže psihoterapeut Marko Braković.

Prema podacima MUP-a, građani Srbije u legalnom posjedu imaju gotovo milion komada oružja.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.