Da li će se SAD i Rusija uključiti u pregovore između Srbije i Kosova

Regija 20. jan 201917:56 > 18:01
Tviter/Maja Kocijančič

Kako će u narednom periodu izgledati dijalog Beograda i Prištine? Promjena formata dijaloga, tema je o kojoj se diskretno govori - prije svega na način da će u razgovore biti uključene, mimo Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i Rusija.

Spekuliše se o mogućnosti da se u briselske pregovore uključe i Sjedinjene Američke Države i Rusija, dok analitičari smatraju da je takav scenario malo vjerovatan.

 Nije tajna da su iza zatvorenih vrata dva predsjednika razgovarala o Kosovu.

“Predsednik Putin je uputio veoma jasnu i diplomatsku i političku poruku, u kojoj je rekao da je Rusija tu, da podržava svako rešenje koje Srbija postigne, dakle ono što odgovara Srbiji, odgovaraće i Rusiji”, rekao je ministar odbrane Srbije, Aleksandar Vulin.

Neimenovanom izvoru lista ‘Blic’ je, međutim, poznato i to da je Putin Vučiću navodno rekao da je Rusija spremna da se uključi u dijalog o Kosovu, ukoliko to prvo učine Sjedinjene Države.

“Nigde nismo dobili informaciju da će ili Rusija ili eventualno SAD da se uključe u dijalog. Ono što možemo očekivati od njih je da kada se pronađe neko rešenje i nešto se potpiše između Tačija i Vučića, odnosno pod pokroviteljstvom Evropske Unije, da će u tom trenutku doći do uključivanja SAD i Rusije, na nivou da u Savetu bezbednosti prihvate ono što su se Beograd i Priština dogovorili. U poseti Vladimira Putina nismo dobili bilo kakve naznake da je Rusija spremna da se uključi, već je isključivo rečeno rezolucija Saveta bezbednosti ukoliko će se ona menjati, odnosno će se donositi nova, u tom slučaju će Srbija imati podršku Rusije”, kaže Boban Stojanović sa FPN.

Analitičar Dušan Janjić, podsjeća da se o promijeni formata briselskog dijaloga govori još od 2016. godine, ali do to ne znači nužno uključivanje Rusije u pregovore.

“Pored fascilitatora, koji je Evropska komisija, biće nešto što se zove Sekretarijat. Trenutno se razgovara o statusu tog sekretarijata i eventualnom mestu Rusije u Sekretatrijatu”, kaže Janjić.

Upitan koliko zapravo Rusija ima interesa da se uključi u dijalog, Janjić je odgovorio:

“Pa ne mnogo. To nikad nisu krili, oni nemaju previše interesa da budu unutra, njima je uvek najbolje kad su sa strane, pa da li podržavaju ili buškaju, zato što Rusija objektivno ne može da izgubi ništa ako Kosovo bude nezavisno”.

Za Janjića su sporni i navodni napori srpske diplomatije da se u dijalog uključi i Kina, jer, kako kaže, Kina jeste “pozajmila” Srbiji veto u Savjetu bezbjednosti, ali to, kaže, ne znači da je Kina spremna i da ga povuče, ukoliko Srbija i Rusija jednog dana priznaju Kosovo.