Irinej: Povezani protesti u Banjaluci i Srbiji

Regija 27. jan 201917:54 > 28. jan 2019 07:32
TANJUG/Zoran Žestić

A za praznik najpoznatijeg srpskog svetitelja patrijarh Irinej komentarisao je i građanske proteste koji se već dva mjeseca svake subote održavaju u Beogradu, a u posljednje vrijeme i u drugim gradovima Srbije.

On je u intervjuu Politici doveo u vezu demonstracije u bh. entitetu Republika Srpska i u Srbiji i naveo da ne vidi da će biti koristi za narod od protesta. Sa druge strane, protođakon i urednik “Glasa Crkve” Ljubomir Ranković kaže da to nije stav Srpske pravoslavne crkve, jer taj stav može da definiše samo Sabor.

Dan nakon što su u Beogradu osmi put šetali nezadovoljni građani, patrijarh Irinej u interjvuu Politici istakao je da socijalni problemi i nezadovoljstvo koje postoji kod nekih slojeva društva ne treba da cjepaju narodno biće.

“Sa velikom brigom sam pratio nedavne demonstracije na ulicama Banjaluke. Oni koji ne žele dobro Republici Srpskoj i srpskom narodu, tada su bili zadovoljni. Ne vidim da će biti koristi za narod ni od podsticanja na takve proteste u Beogradu i širom Srbije. Možda neko ne vidi ili ne želi da vidi, ali svi ti procesi jesu povezani”, rekao je patrijarh.

Protođakon i urednik “Glasa Crkve” Ljubomir Ranković, međutim, kaže da patrijarh kao političko biće ima pravo da iznese svoj stav, ali ističe da to nije stav Srpske pravoslavne crkve.

“To definitivno ne može biti stav Crkve, jer patrijarh kada govori o političkim pitanjima i komentariše društvene događaje crkva pravoslavna ne zna za instituciju ex cathedra i njegove izjave u tom pogledu nikaga ne obavezuju. Institucija koja može da definiše i izgradi stav crkve, to je Sveti arhijerejski sabor SPC”, rekao je Ranković.

Ranković također podsjeća na postupak prethodnog patrijatha – Pavla, na današnji dan 1997. godine, tokom studentskih protesta.

“On je svojom litijom razriješio taj gordijev čvor između vlasti i onih šetnji u kojima smo učestvovali. Kada je litijom od Saborne crkve prošao preko Terazija i uklonio kordone koji su tamo bili policijski i došao na Vračar. Dakle, to je mogao patrijarh Pavle koji je imao visoki autoritet. On je tada nastupio na neki način konstruktivno, stavši na stranu svoga naroda”, kaže Ranković.

Podsjetimo, vrata Hrama Svetog Save, za učesnike šetnje za Olivera Ivanovića, koja je organizovana na godišnjicu njegovog ubistva, 16. januara, bila su zatvorena. Organizatori šetnje naveli su da im je objašnjeno da se u Hramu nalazi oprema za doček predsjednika Srbije i Rusije.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook|Instagram i UŽIVO na ovom linku.