Žene u crnom: Da se zakonski sankcioniše negiranje genocida

Regija 18. mar 201517:20 > 17:28
Anadolija

Komentarišući današnja hapšenja u Srbiji zbog genocida u Srebrenici, koordinatorica NVO Žene u crnom Staša Zajović rekla je za Anadoliju da smatra da je to jako pozitivan korak ka kažnjavanju ratnih zločina.

Dodala je i da to predstavlja ozbiljan korak ka raskidu s teretom zločina u nedavnoj prošlosti te da se nada da to nije samo jedna iznuđena mjera pod pritiskom međunarodne zajednice u ispunjavanju određenih obaveza.

“Ne znamo da li će ovaj proces značiti zaista diskontinuitet sa prethodnim zločinačkim režimom, budući da u sadašnjim vlastima ne sjede samo oni koji su bili veoma veliki zagovornici te politike, nego i oni koji su učestvovali u izvršavanju i u opravdanju i u propagandi i ratnohuškačkoj politici. Nadajmo se da je to jedan čin ispunjavanja obaveza na regionalnom nivou, stvaranju dobrosusjedskih odnosa, zatim povjerenja u regionu”, rekla je Zajović.

Ona je dodala da ostaje otvoreno jako puno pitanja te da je prvo među njima kada će biti podignute optužnice i da li će se one završiti na onima koji su bili izvršioci.

“Ostaju otvoreno da li će na suđenju biti dokazan komandni lanac odgovornosti, budući da je Međunarodnim sudom pravde ustanovljeno da je vojska Republike Srpske izvršila genocid, a mi znamo da bez cjelokupne vojne, logističke, finansijske, političke i svake druge pomoći režima Slobodana Miloševića i Vojske Jugoslavije, tj. Srbije, ne bi bio moguć genocid”, rekla je.

Ističući da se nada da “Srbija više neće biti sigurna kuća i utočište za ratne zločince, za osumnjičene za ratne zločine” te za one koji bježe od međunarodne pravde, Zajović je kazala:

“Nas takođe zanima da li će biti razotkrivena politička pozadina ovog najstrašnijeg zločina. Da li će ovim krenuti i mjere na nekim drugim nivoima, na obrazovnom, kulturnom i mnogim drugim planovima, tj. onim koji su zapravo omogućili izvršenje genocida i onima koji su danas najaktivnija struktura politička, moralna, pa i književna, koja utiče na to da se poriče genocid i da se relativizuje”.

Navodeći da se nadaju da za predsjednika Republike Tomislava Nikolića “genocid neće biti teško izgovoriva riječ“ i da će u Srbiji početi da se uvažavaju žrtve genocida u Srebrenici, Zajović je rekla:

“Nadamo se da će vlasti usvojiti naš petogodišnji zahtjev da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, da se zakonski sankcioniše negiranje genocida i naravno da se u ovoj zemlji procesuiraju oni koji potpuno nekažnjeno vrše nasilje nad nama, upravo zbog zalaganja za odgovornost Srbije za genocid u Srebrenici.”