Može li masakr na Novom Zelandu, uz guslanje o Karadžiću, Srbiji nanijeti štetu?

Regija 15. mar 201919:32 > 21:48
REUTERS/Edgar Su

Terorista sa Novog Zelanda prije napada u kolima je slušao nacionalističku pjesmu koje slavi nekadašnjeg lidera Srba iz Bosne i Hercegovine, Radovana Karadžića, dok su na oružju koje je koristio, između ostalih, bila ispisana i imena pojedinih srpskih historijskih ličnosti. Koliko je samo pominjanje Srbije u kontekstu napada potencijalna bezbjednosna prijetnja?

Hrišćanski fundamentalista, rasista i terorista – Brenton Tarrant je neposredno prije izvršenja najmonstruoznijeg zločina u historiji Novog Zelanda u kolima slušao – guslarsku pjesmu koja veliča Radovana Karadžića.

Na puškama iz kojih je ubijeno 49 ljudi, među ostalim ličnostima koje simbolizuju historijske sukobe hrišćanstva i islama u Evropi, bila su ispisana imena Miloša Obilića, Baje Pivljanina, Novaka Vujoševića i Marka Miljanova, dok je u svom manifestu napisao da nikad ne smije da se ponovi ono što je Amerika uradila s Kosovom.

N1

“Napadač nema nikakve veze sa Srbijom”, tvrdi srbijanski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i kaže – u pitanju je zloupotreba.

Mi ne tražimo ni od koga da sveti bilo koju srpsku žrtvu svuda u svijetu, i osuđujemo takvu vrstu zloupotrebe. To nanosi štetu Srbiji i srpskim interesima i mi ćemo se boriti – uhapsit ćemo svakoga za koga posumnjamo da ima bilo kakve terorističke ideje“, poručuje Dačić.

Da li je nacionalistički narativ iz devedesetih, kada su ličnosti poput Radovana Karadžića predstavljane kao borci protiv islamskog fundamentalizma, prešao granice i poslužio kao inspiracija ultradesničarima širom svijeta?

Novinar “Vremena” Filip Švarm kaže – slika Srbije iz tog perioda ekstremistima predstavlja utočište od izazova s kojima se susreće današnje društvo.

Oni su naprosto tražili neki otklon od onoga protiv čega su, a migrantska kriza, pojačavanje šovinizma, populizam i ostale stvari koje su boljke današnjeg svijeta zapravo utiču da oni potraže nešto što u tim poremećenim umovima bude blisko, pa se neko sjetio i bivše Jugoslavije i ratova, pa mu je to bila neka inspiracija za mržnju protiv muslimana“, objašnjava Švarm.

N1

Korištenje pomenutih simbola u terorističkom napadu moglo bi da dovede građane Srbije u opasnost od eventualne odmazde islamskih ekstremista, smatra Vladimir Ajzenhamer sa Fakultet za bezbjednost.

Uvijek možemo govoriti da neko iz drugog civilizacijskog kruga koji će biti pogođen ili ogorčen ovakvim dešavanjem tumači na način koji njemu odgovara i da na taj način percipira i Srbiju kao problem ili dio prijetnje, ali to je nešto na šta ne možemo uticati“, ističe on.

Brenton Tarrant u svom manifestu sebe opisuje kao običnog bijelca, koji je izveo napad kako bi osigurao budućnost svom narodu, smatrajući da će tim činom direktno uticati na smanjivanje imigracije u evropske države.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android| iPhone/iPad