Jurčić: Kinezi rekli da Pelješki most prave ispod cijene, mogli su i besplatno

Regija 12. apr 201908:46 > 08:54
N1

Ekonomski analitičar iz Hrvatske Ljubo Jurčić gostovao je u Novom danu i komentirao summit 16+1 u Dubrovniku.

Pratimo kineska ulaganja, kako na tu gospodarsku ekspanziju gleda Bruxelles i Njemačka?

Bruxelles je bio uspavan, bavio se svojim administrativnim poslovima i nije dovoljno pazio što Kina radi. Oni već nekoliko godina imaju projekt jedan pojas – jedan put, to je jedan veliki projekt u koji su oni uložili milijarde dolara, a plan je da do 2049. postanu najveća svjetska vojna, ekonomska sila. Oni su to, kao civilizacija koja najduže traje, sistematično razradili, imaju pristup Europi, Australiji, Africi, Americi. U pristupu Europi imaju dvije – razvijenu i nerazvijenu. Nerazvijenoj pristupaju ovim summitom 16+1. Možda se stječe osjećaj da se nas 16 zemalja dogovara kako ćemo pregovarati s Kinom, ali to je pogrešno, Kina sa svakim posebno razgovara. Kina ima politiku podijeli pa vladaj. Zapadni, američki kritičari, kažu da bi summit 16+1 mogao biti neprimjetni trojanski konj te da Kina na taj način na mala vrata ulazi u Europu, koja će se u jednom trenutku probuditi i shvatiti da je Kina uzela sve.

Koji bi interes, kad govorimo o Uljaniku, imali Kinezi?

Promocija u traženju investicija pokazuje prije svega nesposobnosti vlada ovih država. Ako niste sposobni stvoriti vlastiti prozvod, investitora i rješenje, onda morate tražiti nekoga trećeg. U brodogradnji smo bili puno bolji nego oni, tehnološki su naši brodovi puno kvalitetniji i složeniji od kineskih brodova. Imamo to znanje, ali loše upravljanje. Kina ima taj geopolitički interes ovdje, Pelješki most su nam mogli napraviti besplatno, rekli su nam između redova da su to napravili ispod cijene, žele imati suradnika, prijatelja u Hrvatskoj, Grčkoj…

Teško je konkurirati Kini, imaju jeftinu radnu snagu, a za sve poslove koje će raditi imaju svoju radnu snagu i sirovinu.

Na prvi pogled kad se gleda, to je tako. Ne može se konkurirati na proizvodima gdje je jeftina radna snaga, ali imate znanje i obrazovanje za raditi proizvode koji su skuplji i kompliciraniji. Dakle, nije problem u Kini i Americi, nego u onome tko vodi nacionalnu državu, može li je iskoristiti na pravi način.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad