Guardian: Strah Njemačke za nove granice na Balkanu i šta to znači za BiH

Regija 15. apr 201910:35 > 12:18
DIMITAR DILKOFF / AFP

Predsjednik Kosova Hašim Tači rekao je u intervjuu za britanski list Guardian da je dogovor o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, slično historijskom sporazumu Grčke i Sjeverne Makedonije, i dalje moguć 2019. godine uprkos problemima posljednjih mjeseci.

“Moramo da sjednemo za sto, čak i sa najvećim neprijateljem, ali bez bilo kakvih preduslova i pokušamo da saslušamo jedni druge”, rekao je Tači u intervjuu datom uoči sastanka balkanskih lidera u Berlinu 29. aprila.

Guardian ukazuje da su razgovori dvije strane prekinuti od novembra prošle godine, kada je Kosovo uvelo takse od 100 posto na robu iz Srbije.

Tači je rekao da nema planova da se ukinu takse ali je naglasio potrebu za brzim napretkom, piše Guardian.

List podsjeća da Srbija insistira na ukidanju taksi, kao preduslov za početak pregovora i dodaje da su takse dovele i do ostavke četiri gradonačelnika na sjeveru Kosova.

“Kosovski Srbi su se povukli iz političkog života na Kosovu uključujući policiju i sudstvo na sjeveru Kosova. Niko nema odgovor kako da se ide naprijed a najveće žrtve su Kosovari, posebno kosovski Srbi”, rekao je Tači.

Oklijevanje međunarodne zajednice i pomiješane poruke “stvaraju prostor za nacionaliste i populiste sa obje strane granice”, rekao je on.

“Suviše često to se svodi na veliki ego i sukobe ličnosti i suviše rijetko čujemo o principima, standardima i vrijednostima”, rekao je Tači.

On je rekao da je uložio sav politički kapital koji je izgradio tokom dvije decenije u uspjeh pregovora, a da će njihov produženi neuspjeh nanijeti štetu cijelom regionu.

“U sadašnjim uslovima sa ovim tenzijama ne vidim zašto bi bilo koji investitor došao da ulaže u naš region. Samo će mirovni sporazum donijeti prosperitet,” rekao je Tači.

Kosovo u polovičnom statusu

Kosovo je, kako piše Guardian, sada u polovičnom statusu, priznale su ga neke zemlje EU a neke ne, i građani Kosova su jedini Evropljani zapadno od Bjelorusije kojima je potrebna viza da putuju u šengensku zonu, dok druge balkanske zemlje nemaju ove restrikcije.

Tači krivi zemlje članice EU zbog komplikovanja procesa, aludirajući na Njemačku koja se protivi dijelovima Tačijevog prijedloga, posebno onog dijela koji je opisao kao korekcija granica.

Guardian podsjeća da se nezvanično kao prijedlog spominjalo da se većinski srpska oblast na sjeveru Kosova pripoji Srbiji a većinski albanska Preševska dolina na jugu Srbije da se prebaci Kosovu, kao i da u praksi na sjeveru Kosova postoji neka vrsta duplog suvereniteta, sa uticajem sa Kosova i iz Srbije.

Tači se zalaže za razmjenu teritorija ali se tome protivi Njemačka strahujući da će to podstaći zahtjeve za promjene granica u drugim dijelovma Balkana, uključujući u dijelovima Bosne gdje su Srbi većina, navodi Guardian.

Tači je kazao da bi “demarkacija granica” bila dio svakog sveobuhvatnog sporazuma o uzajamnom priznanju. On je rekao da ne može biti granica po etničkim linijama.

“To je nemoguće, i Kosovo i Srbija će ostati multietničke države”, rekao je Tači.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad