SPC kritikovala, a IZ CG pozdravila Prijedlog zakona o vjerskim zajednicama

Regija 17. maj 201920:50 > 20:51
Pixabay (ilustracija)

Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne kritikovala je Vladin Prijedlog zakona koji je podrazumijeva da sve vjerske zajednice, među kojima je i Srpska pravoslava crkva, moraju dokazati da su prije 1918. bili vlasnici crkvene imovine, inače će im biti oduzeta.

“Da li ima smisla da se toga igramo i da crkva dokazuje da je postala vlasnik nečega poslije ‘18? Polazi se od pogrešne pretpostavke da je država prije ‘18. držala u vlasništvu crkvenu imovinu što nije tačno i ne postoji nijedan relevantan dokaz. Pitam ljude iz Vlade da li oni imaju dokaz da je i prije ‘18. država bila vlasnik?”, kazao je rektor cetinjske Bogoslovije Gojko Perović.

Perović podsjeća da su dva sudska procesa, za crkve na Kruševcu i Ćipuru, dokazala da objekti građeni u vrijeme Kraljevine Crne Gore ne pripadaju državi nego vjerskoj zajednici.

“Ima li smisla trošiti energiju i polet i države i crkve da dokazujemo da su 2 i 2 četiri. Polazeći od jedne takve neozbiljne i površne pretpostavke ulazimo u jedan galimatijas koji će nam samo oduzeti vrijeme i energiju umjesto da stvaramo sekularno društvo u kome se zna šta kome pripada”, rekao je on medijima.

Predstavnici Rimokatoličke crkve u CG danas nisu željeli da komentarišu Vladin prijedlog, dok ga detaljno ne prouče.

Reis Islamske zajednice Rifat Fejzić rekao je da je dobro što se konačno Vlada utvrdila prijedlog zakona.

“Ako uzmemo u obzir da je postojeći zakon iz 70 i neke godine, isto kao da ga nismo ni imali. Ovo je novi zakon, ima i dobrih i loših strana. Kao sve što je ljudsko, podložno je pohvalama i kritikama”, rekao je on.

Crnogorska vlada je jučer usvojila Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovesti kojim je predviđeno da će svi vjerski objekti koji su bili imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti i pripajanja Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine, a koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice biti prepoznati kao državna imovina.

“Međutim, ako neka vjerska zajednica raspolaže dokazima da je na osnovu nekad ili danas važećih propisa postala vlasnik neke imovine, država će to priznati i poštovati. Tamo gdje takvih dokaza nema, već je riječ o imovini koju je stvarala i sticala država Crna Gora i koja predstavlja kulturnu baštinu svih njenih građana, takva imovina bit će upisana kao kulturno blago, odnosno kao državna svojina Crne Gore”, saopštila je Vlada.

Prijedlog zakona će, prije usvajanja u Skupštini Crne Gore, biti poslat na mišljenje Venecijanskoj komisiji.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad