Crnogorski premijer: Crkve pripadaju narodu, odnosno državi

Regija 22. jun 201914:21 > 15:53
AFP/Daniel Leal-Olivas

Crnogorski premijer Duško Marković izjavio je da se neće uređivati ko će i kada ići u crkve i manastire, ali da niko ne može osporavati da one pripadaju narodu, odnosno državi Crnoj Gori.

On je na opštinskoj konferenciji Demokratske partije socijalista u Kolašinu rekao da je Crna Gora od Venecijanske komisije Savjeta Evrope, kroz mišljenje o prijedlogu zakona o tome, dobila “potvrdu slobode, nezvisnosti i demokratskog potencijala”.

“Državi je Ustavom dato pravo da uređuje sva društvena pitanja – ne na nečiju štetu, nego u interesu svakog građanina i njegovih prava i sloboda. Tako će biti i sa ovim zakonom. Mi nećemo uređivati ko će i kada ići u crkve i manastire, ali one pripadaju narodu, odnosno državi Crnoj Gori, i to niko ne može osporavati”, poručio je Marković.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi i Srbija i Crna Gora trebalo da pokušaju da smire međusobnu napetost.

Vučić je novinarima u Minsku rekao da se u Crnoj Gori “vodi kampanja protiv Srbije i Srba”, a u Srbiji “obrnuta kampanja”, te da bi volio kada bi bilo moguće da “stanu i jedni i drugi”.

On je rekao i da će mišljenje o stavu Venecijanske komisije o crnogorskom Prijedlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti iznijeti kada taj stav bude objavljen.

Venecijanska komisija je na plenarnoj sjednici u Veneciji, kako je objavila crnogorska vlada, usvojila pozitivno mišljenje na Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, konstatujući da predloženi zakonski tekst “donosi značajne pozitivne promjene postojećeg zastarjelog zakonodavstva”.

S druge strane, Mitropolija crnogorsko-primorska SPC je ocijenila da je saopštenje Vlade “običan spin” i da ključna odredba koja se odnosi na imovinu nije dobila pozitivno mišljenje Venecijanske komisije.

Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je usvojila crnogorska vlada predviđa da sve vjerske zajednice, među kojima je i Srpska pravoslavna crkva, moraju dokazati da su prije 1918. bile vlasnice crkvene imovine, inače će im biti oduzeta.

Venecijanska komisija će mišljenje o tom propisu objaviti tek u ponedjeljak, 24. juna, na svom sajtu.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVOna ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad