Devedesete se vratile na sjever Kosova, prijeti humanitarna kriza?

Regija 26. jun 201917:32 > 19:18
N1

Prijeti li sjeveru Kosova humanitarna kriza? Dok beogradski zvaničnici tvrde da je situacija na korak da izmakne kontroli, u Prištini uvjeravaju da je nestašica vještački izazvana.

Devedesete su se vratile. Na sjeveru Kosova kruži fotografija uličnog prodavca u čijim kutijama su konzerve ribe, plazma keks i baterije, jer na rafovima prodavnica te robe ima sve manje. Trgovci krckaju posljednje zalihe, pa se očekuje da će kriza svoj vrhunac dostići u četvrtak.

“Najviše nedostaje onih proizvoda koji se lako kvare, poput mliječnih proizvoda, ali i drugih svakodnevnih namirnica poput šećera i soli. Ima ih još uvijek po nekim prodavnicama, ali ih je manje, u nekim ih čak i nema”, kaže Milica Andrić-Rakić, novinarka Kosseva.

Manjak robe izazvan je češćim kontrolama takozvanih alternativnih pravaca, što je ustaljeni sinonim za šverc. Bez obzira na nedostatak namirnica, među trgovcima na Kosovu kruži dopis u kom se na njih apeluje da robu ne kupuju južno od Ibra. Dok prištinske vlasti navode da Beograd vještački izaziva krizu, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić podvlači da Srbi neće ostati gladni.

“Radit ćemo ono što možemo. Ne mogu i neću da vam govorim sve šta ćemo da radimo. Radit ćemo ono što možemo i snabdjevat ćemo naš narod i pomagat ćemo našem narodu. Nećemo dozvoliti da naš narod umire od gladi”, poručuje Vučić.

Kao po običaju, Beograd i Priština imaju dvije dijametralno suprotne verzije istine. Srbija zaustavljanje kamiona sa srbijanskom robom tumači kao pritisak, dok kosovski zvaničnici ukazuju na to da je roba bila švercovana. Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić otvoreno kaže da Srbija koristi alternativne pravce za doturanje robe na sjever Kosova, jer međunarodna zajednica ništa nije učinila kako bi sporne takse bile ukinute.

“Sada će neki kritičari vlasti u Beogradu reći – vi koristite eufemizam “alternativni pravci” za sivu ekonomiju i šverc. Kako god želite. Mi želimo da Srbi i ostali ljudi na Kosovu i Metohiji imaju u 21. vijeku sve proizvode koje žele da kupuju”, navodi Brnabić.

Dok se vlasti jedne i druge strane preganjaju oko toga čiji grijeh je veći – prištinsko uvođenje taksi ili srbijansko nepoštovanje sporazuma o integrisanim prelazima, izvjesno je da će građani sjevera Kosova biti prinuđeni da se snalaze, i to im neće biti prvi put.

“Građani će se sasvim sigurno snaći, i odlaziti u veće nabavke bilo u Srbiju, bilo južno od Ibra, to će svakako biti njihov izbor. Veći problem su svakako apoteke, zbog hitnosti tih nabavki, ali – mi ovdje živimo u vanrednom stanju već godinama i stalno moramo da nalazimo način da se prilagodimo situaciji na terenu, tako da vjerujem da će se građani snalaziti”, ističe Andrić-Rakić.

Agencija Kosovapres piše da se očekuje da će na sjeveru od četvrtka biti zatvorene mnoge prodavnice, kako bi se podgrijala situacija pred obilježavanje Vidovdana 28. juna, kad brojni građani, ali i televizijske kamere, iz centralne Srbije dolaze na Gazimestan.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad