Osude zbog izjava Šešelja o novinarki koja je pisala o genocidu u Srebrenici

Regija 16. jul 201914:28 > 14:30
N1

Redakcija lista Danas saopštila je da je "zgrožena primitivnim napadom" narodnog poslanika Vojislava Šešelja na novinarku tog lista Snežanu Čongradin sa govornice Doma Narodne skupštine, dodavši da je posebno šokirana prijetnjama koje joj je uputio.

“Pozivamo nadležne državne organe da adekvatno reaguju i zakonski spriječe ovog političara i haškog osuđenika da vrijeđa novinare i ugrožava bezbjednost ljudi samo zato što drugačije misle”, navodi se u saopštenju.

Ako država u najkraćem roku ne pokaže rješenost da pravno sancioniše poslanika Šešelja, “smatrat ćemo da je vlast u Srbiji saučesnik u njegovom primitivnom i neljudskom radikalskom orgijanju”, navodi Danas.

Šešelj je u skupštinskoj raspravi naveo da bi novinarku Danasa Snežanu Čongradin osudio na 20 godina zatvora jer je napisala da je Srbija u Srebrenici počinila genocid.

On je pogrdno nazivao i vrijeđao Čongradin jer je u današnjem broju dnevnog lista u kome radi objavila reportažu iz Potočara u kojoj je, između ostalog, navela da je novinarka “u državi koja je počinila genocid i koja ni dan danas ne da se nije suočila sa tim, već je cjelokupno društvo u načelu sve dalje od tog procesa”.

“Ona kaže Srbija je izvršila genocid i to će proći nekažnjeno, a nama stižu primjedbe da u Srbiji nema slobode štampa. A ja bih svakog ovakvog novinara poslao na 20 godina robije pa neka grade od njega mučenika i opozicionog lidera”, rekao je Šešelj.

“Kaže država u kojoj je novinarka, to je Srbija i to će proći nekažnjeno i nezapaženo, a nama stižu primjedbe od EU da u Srbiji nema slobode štampe, a ja bih svakog ovakvog novinara , koji ovo napiše poslao na 20 godina robije, pa nek od njega grade opozicionog lidera, neka grade mučenika. Pazite, ona bi bila odličan opozicioni lider, ružnija je od Đilasa, i od Boška Obradovića i Sergeja Trifunovića, od Vuka Jeremića, ružnija je od sve četvorice“, rekao je Šešelj, dodajući da Čongradin kaže da su Žene u crnom i Inicijativa mladih za ljudska prava jedina prava vrijednost i elita današnjeg društva, da ih i zapad smatra elitom, a da su oni i ostali „kreteni koji se pojavljuju često u antisrpskim medijima zapravo sljedbenici Biljane Kovačević Vučo što su joj prodali bubreg pa ni bubreg nije u njoj tuđi izdržao”.

Šešelj je rekao da se on možda grublje izražava, ali da nema tako loše riječi kojima bi okvalifikovao ovakve ljude, preneo je Danas.

“Grozim se, ne daj Bože, da sam već na vlasti znao bih da se obračunam sa njima. Ovako, ja ne volim da kršim zakone, ….ako koga pregazim džipom, na džip sam nabacio gusenice, na otpadu sam našao sa nekog borbenog vozila, pa sljedeći put kad budem gazio ove što mi zabranjuju ulazak u Skupštinu , to će ići po loju”, naveo je Šešelj zatraživši još jednom izmjenu Krivičnog zakonika.

Pretnje osudile i Inicijativa mladih i Žene u Crnom

Prijetnje i uvrede koje je u koje je na račun novinarke “Danas” Snežane Čongradin izrekao lider SRS Vojislav Šešelj u Skupštini Srbije, osudile su i nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava i Žene u crnom.

Žene u crnom ocijenile su da su takve izjave direktna posljedica “atmosfere linča i nasilja koju kreira vlast Aleksandra Vučića, kao i opšte kampanje negiranja genocida i zločina u medijima pod kontrolom vlasti”.

“U ovoj kampanji učestvuju svi nivoi vlasti, od premijerke Ane Brnabić koja negira genocid i ne priznaje presude nadležnih sudova, do poslanika vladajuće partije koji otvoreno slavi genocid u Srebrenici. Podsjećamo da državni organi nisu reagovali na brojna kršenja zakona od strane ratnog zločinca Vojislava Šešelja, te je očigledno da on od strane vlasti ima dozvolu da prijeti, vrijedja i napada neistomišljenike”, navodi se u saopštenju.

Ta nevladina organizacija je osudila i odusustvo reakcije predsjedništva Skupštine koje je dozvolilo da se sa skupštinske govornice iznose prijetnje, ocjenjujući ih prijetnjama srmću.

Inicijativa mladih zatražila je od predsednika Republike i predsjednice Vlade, predsjednice Narodne skupštine i članova vladajuće koalicije da osude pretnje Šešelja i da ga “konačno, fizički i metaforično, iznesu” iz Narodne skupštine Srbije tako što će primijeniti Zakon o izboru narodnih poslanika. “Takođe, hitno zahtjevamo od javnog tužilaštva da ispita Vojislava Šešelja i istraži prijetnje koje je uputio”, navela je inicijativa.

Šešelj je ponovio prijedlog izmjene Krivičnog zakona od ranije, da svako ko govori da je u Srebrenici počinjen genocid, mora biti osuđen za “robiju”, a svoju monstruoznu tehniku zastrašivanja podigao je za ljestvicu izjavom da ukoliko on bude na vlasti, znat će kako da se obračuna sa protivnicima – tako što bi svojim džipom gazio političke protivnike pošto je za isti nabavio gusjenice, navela je Inicijativa.

“U ovom nasilničkom aktu, Vojislav Šešelj nije poštedio uvreda ni Stašu Zajović kao ni preminulu Biljanu Kovačević Vučo. Svođenje riječi i djela žena na njihov fizički izgled i grube uvrede istog dio je seksističke i mizogine politike koju sprovodi Vojislav Šešelj”, istakla je ta organizacija.

Prijetnje upućene Snežani Čongradin, ocjenjuje se, direktna su posljedica negiranja i ćutanja predstavnika države Srbije o odgovornosti za genocid u Srebrenici i nepostojanja elementarne ljudske empatije prema porodicama žrtava genocida.

Umjesto da se u ovim danima, osude prijetnje od strane Šešelja, kao i nasilni pokušaj prekidanja pozorišne predstave “Srebrenica: Kad mi ubijeni ustanemo”, premijerka Ana Brnabić je ponovo iskoristila priliku da negira genocid u Srebrenici manipulišući brojem žrtvama srpske nacionalnosti u Podrinju, koje umjesto igre brojevima takođe zaslužuju priznanje i poštovanje od strane države Srbije, navodi ta NVO.

“Na današnji dan, kada su prije 24 godine u okviru genocida u Srebrenici izvršena ubistva 1200 civila na vojnoj ekonomiji Branjevo i 500 civila u Domu kulture u Pilici, tema mora biti politika koju Srbija bira – odbrana Velike Srbije ili Evropa koja vrednuje mir i slobode. Testovi za političare tu ne manjkaju: danas mogu osuditi prijetnje prema medijima koji izvještavaju o izrazima solidarnosti i empatije prema žrtvama genocida u Srebrenici”, zaključila je Inicijativa.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad