Ministarstvo Srbije o Handkeu: Iznenađuje prava bujica antisrpske histerije

Regija 14. okt 201911:11 > 11:16
Tanjug/ Dragan Kujundžić

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije oglasilo se povodom reakcija javnosti nakon što je Švedska kraljevska akademija dodijelila Peteru Handkeu Nobelovu nagradu za književnost.

Handke je, osim po svojim književnim dostignućima, u javnosti je poznat i po kontroverznim stavovima o dešavanjima na ovim prostorima, odnosno po tome što je negirao genocid u Srebrenici i pozvao na odbranu Slobodana Miloševića, bivšeg predsjednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije te haškog optuženika za ratne zločine.

“Dok se širom sveta svi pravi i iskreni ljubitelji književnosti raduju i pozdravljaju dodeljivanje Nobelove nagrade Peteru Handkeu, najvećem živom piscu nemačkog jezika, iz balkanskog regiona i ponegde iz sveta, sa dobro poznatih adresa stižu glasovi mržnje. Praveći se da ne znaju da se Nobelova nagrada za književnost dodeljuje za životni doprinos laureata svetskoj književnoj i kulturnoj baštini a ne njegovim privatnim stavovima o različitim društveno-istorijskim fenomenima, notorni bukači novim otrovom natapaju svoje stare stavove. Njihovi glasovi i repertoari odavno su nam dobro poznati”, navode iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

“Ipak, donekle iznenađuje prava bujica antisrpske histerije, primitivnih invektiva, istorijskog revizionizma i izmišljotina svake vrste. Oni i piscu i narodu namenjuju istu sudbinu, osudu i raspeće na nečasnom krstu svojih neistina. Ohrabrujemo ih da razmotre mogućnost da sva dela Petera Handkea sakupe na gomilu, zapale ih i oko vatre odigraju ritualni ples uz gromko izvikivanje antisrpskih parola. Sve pod uslovom da prethodno sebi objasne vezu između vrhunske umetnosti i sopstvene mračne isključivosti natrunjene šovinizmom”, stoji u reakciji. 

“Taj potencijalno katarzični trenutak, istovremeno bi predstavljao prikladnu istorijsku referencu na inspiratore takvih postupaka, poznate sa najtamnijih stranica istorije Evrope. Osim toga, pokazali bi čovečanstvu da poražena ideologija i postupci pokretača Drugog svetskog rata i dalje žive na Balkanu i u glavama pojedinih lažnih filozofa i marionetskih udruženja po svetu, snažni i vitalni kao nekad. I to najviše u onim klajnbirgerskim varošima, orijentalnim kasabama i srpskim provincijama koje su naciste dočekivale cvećem i karnevalskim raspoloženjem i ushitima. Nama i ubedljivo većem delu današnje civilizacije ne ostaje drugo nego da ih pominjemo u svojim molitvama za spas njihovih duša. I naravno, da nastavimo da uživamo u veličanstvenom književnom opusu i etički visoko izgrađenim vrlinama uzoritog pisca i čoveka, nobelovca Petera Handkea”, stoji u reakciji Ministarstva kulture i informisanja Srbije nakon što je Švedska kraljevska akademija dodijelila Peteru Handkeu Nobelovu nagradu za književnost.

Pokrenuta je i peticija za povlačenje odluke da se austrijskom autoru Peteru Handkeu oduzme dodijeljena Nobelova nagrada za književnost. Više od 30.000 ljudi ekspresno je potpisalo peticiju na platformi Change.org.

Kada Hotić iz Udruženja Majke Srebrenice i Munira Subašić, predsjednica ovog Udruženja za N1 su kazale kako Nobelova nagrada, nakon dodjeljivanja jedne za književnost Peteru Handke, nema vrijednost. Istaknuto je i da će istražiti ko mu je dodijelio tu nagradu te da u budućnosti ukoliko bi im bila ponuđena Nobelova nagrada neće htjeti da je prime.

Za svaku osudu je dodjela Nobelove nagrade čovjeku koji je negirao ratne zločine a pogotovo genocid, kazao je danas u Beču predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić. Najavio je slanje protestnog pisma Švedskoj akademiji nauka i Nobelovom komitetu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad