Šta će Srbiji ruski protivavionski i protivraketni sistem S-400?

Regija 25. okt 201917:04 > 17:05
N1

Protivavionski i protivraketni sistem S-400 stigao je u Srbiju na nekoliko dana. Dok se vlast nada da bi sistem u nekom trenutku mogao i duže da ostane u zemlji, analitičari ocjenjuju da dopremanje ovakvog sistema u zemlju nije naišlo na odobravanje zapada.

Prvi put otkad je ušao u operativnu upotrebu 2007. godine sistem S-400 stigao je na jednu vojnu vježbu van Rusije. Zbog toga je izazvao posebnu pažnju vlasti u Beogradu.

“Ja ovo nisam vidio nikad u životu. I kad čitate naslove mislite da to nije istina, da je to nemoguće, čini vam se da je to naučna fantastika”, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je prisustvovao vojnoj vježbi.

A naslovi u današnjim tabloidima ne tako daleko od naučne fantastike. Tako redakcija Informera apeluje na Vladimira Putina, da ostavi Srbiji S-400. Predsjednik, pak ima istu želju, ali ne apeluje.

“Jedino kad bi nam Rusi ostavili, drugačije ne možemo da priuštimo S-400”, kaže Vučić.

Osim što Srbija ne može da ga priušti, pitanje je i šta će joj ovaj sistem koji pokriva 600 kilometara, odnosno Bosnu, Hrvatsku, Rumuniju, Bugarsku, sve do Slovačke?

“Izgleda kao priprema za rat koji se dogodio prije 20 godina, to je upravo priprema za odbranu od NATO agresije”, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.

Iako Radić dodaje da je svaka vojna vježba korisna, smatra da bi ova mogla da pošalje negativne poruke sa Zapada.

“Ako je ovo jedna ad hoc situacija napravljena zbog unutrašnjih potreba i medijske propagande onda se pribojavam da će cijena biti previsoka”, dodaje Radić.

Vojna vježba stiže u trenutku kada se SAD aktivnije uključuju u dijalog sa Kosovom i svega nekoliko dana nakon što je Dmitirij Medvedev bio u Beogradu.

“Sada su stvari složene i Srbija ima pravo da pokušava da ne stavi sva jaja u jednu korpu nego da pokuša da naparavi raspodjelu svojih mogućnosti koja će ići u korist njenih interesa. Ja se nadam da su interesi jača saradnja sa Zapadom u zamjenu za kompromisno rješenje u vezi Kosova”, kazala je Jelena Milić, direktorica Centra za euroatlantske studije.

Na Zapadu za to vrijeme pomno prate dešavanja u Srbiji. Reuters tako piše da Rusija pokušava da održi Srbiju u sferi svog geopolitičkog utjecaja i podsjeća da je Srbija značajan dio svog naoružanja nabavila upravo iz Rusije. Među njima je i Pancir S, sistem koji gađa dronove i krstareće rakete na 80 kilometara udaljenosti, a koji je takođe prikazan na vojnoj vježbi u Srbiji.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad