Srbija: Majka stradalog mladića ne odustaje od istine

Regija 03. dec 201916:50 > 19:46
Printscreen

Početkom maja prošle godine, tijelo 28-godišnjeg Milovana Ivića pronađeno je između zgrada u Gagarinovoj ulici u Novom Sadu. I pored teških tjelesnih povreda i dokaza da je mladić brutalno pretučen, između ostalog i u policijskoj stanici - zaključak i novosadskog tužilaštva i apelacije je da je mladić preminuo od kombinacije alkohola i lijekova u krvi. Majka Milovana Ivića ipak ne odustaje od toga da istinu o okolnostima sinovljeve smrti potraži pred sudom.

Dvorište između zgrada u Gagarinovoj ulici u Novom Sadu – drugi maj 2018. godine. Zbog remećenja javnog reda i mira privedeni su dva mladića i djevojka. Jedan od njih je bio Milovan Ivić. Njegova majka tvrdi – bio je žrtva policijske brutalnosti i za N1 prepričava ono što je njoj ispričao sin.

“Moj sin insistira, od policajca traži poziv i hoće da pozove, insistira, hoću da nazovem majku, vi nemate pravo da me tučete. S tim da mu policajac prilazi, udara ga čizmom, udara ga u rame, pada mu glava i tako oštećuje desnu arkadu, s tim da mu prilazi i više puta ga udara o glavu o taj isti beton”, priča Diana Ćelić.

Iz policijske stanice ga puštaju narednog jutra u 6 sati. U majici koju Diana i dalje čuva.

“Ja kad sam njega vidjela, ja nisam mogla da vjerujem da to radi policija. Ja sam u šoku bila, njegova glava je bila uveličana, znači dupla glava, čelo puno hematoma, znači iznad desnog oka imaju, ta arkada što je zašivena, pa su mu stavili taj flaster… Lijevo oko mu je bilo spušteno, usne su mu bile tamne, uši su mu bile indigo crne, desna ruka mu je bila natečena”, kazala je Diana.

Povrijeđeni mladić je insistirao da se vrate u policijsku stanicu i da slučaj prijave. Tamo su odbili da sastave zapisnik i da im pokažu snimke sa kamera. Odlučni da unajme advokata, sve ostavljaju za sutra.

Sutra je, međutim, bilo prekasno – jer iste večeri Milovan je izašao iz stana i nikada se nije vratio. Narednog jutra, majku je probudio poziv da identifikuje njegovo tijelo.

Tijelo je pronađeno pored klupe, nedaleko od mjesta gdje je nesretni mladić tokom noći još jednom brutalno pretučen. Na snimcima sa sigurnosnih kamera sa okolnih zgrada se vidi kako mu prilazi pet muškaraca, napada ga i brutalno ga prebija. Tukli su ga i nogama. Na snimcima se vidi kako se jedan od napadača kači o ovu šipku i šutira ga nogama u glavu.

To su zabilježile nadzorne kamere sa okolnih zgrada. Tužilaštvo je, međutim, izolovalo snimke sa samo dvije kamere, od ukupno deset, koliko su na licu mjesta izbrojali stručnjaci iz Beogradskog centra za ljudska prava.

“Uviđaj je, po mom sudu, površno urađen, slike sa uviđaja su crno-bijele, čak nisu ni u boji, i zamislite – u zapisniku o vršenju uviđaja i u izvještaju o kriminalistično-tehničkom pregledu mjesta događaja piše: pronađeno tijelo mladića te starosti, utvrđeno da se radi o tom i tom licu, u džepu je imao ovaj i ovaj dokument, toliko para…  Dakle, ako je to kriminalistička tehnika i ako su to neke forenzičke radnje, onda to stvarno prilično površno i netemeljno”, ocijenio je Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Obdukcija pod “neobičnim okolnostima”

I obdukcija je izvršena, pod najblaže rečeno – neobičnim okolnostima. Nalazi obdukcije su u nekoliko navrata mijenjani, dio Milovanovih tjelesnih povreda nije dokumentovan, da bi na kraju bilo utvrđeno da je mladić preminuo “od kombinacije lijekova i alkohola”. Nikada nije utvrđeno šta se dešavalo veče poslije puštanja iz policijske stanice, nikada nije razjašnjeno šta se dešavalo u policijskoj stanici – jer su snimci sa nadzornih kamera izbrisani.

“Ne možete da dokaz jedan o učinjenom krivičnom djelu dopustite da tako nestane, i da niko za to ne snosi nikakvu odgovornost. Nekoliko detalja zaista ukazuje na to da je bilo zataškavanja ili da je postojao veliki nemar koji nije podnošljiv, da uviđaj se svede na tri-četiri crne fotografije, da se sa obdukcijom ne zna šta se sve desilo, da se vjeruje na riječ, da čas bude nalaz ovakav, čas onakav… Da to niko ne provjeri, da tužilac na sve te sumnje odluči da okonča postupak – to je razlog zbog kog mi mislimo da ovaj predmet zaslužuje pažnju. Ne možete da sprovedete uviđaj smrtnog slučaja tako što ćete da slikate 3-4 fotografije crno bijele, i da kažete šta lice ima u džepu. To nije detaljno istraživanje smrti… Odgovornost države postoji ne samo za zataškavanje, postoji i za nemar. Dakle,  država je obavezna po standardima EU suda za ljudska prava, dužna je da sprovede djelotvornu istragu navoda o zlostavljanju i djelotvornu istragu sumnjivih smrti”, kaže Ilić.

U novosadskoj policiji su za N1 negirali da je nad Milovanom Ivićem poslije privođenja primjenjena sila i pozvali se na zaključke tužilaštva koju je istragu o ovom slučaju zatvorilo u maju. Ni na apelaciji nisu uzeli u obzir mogućnost da je mladić preminuo od posljedica prebijanja.

Beogradski centar za ljudska prava žalbu Ustavnom sudu podnio je u junu i spremni su da idu i pred Evropski sud za ljudska prava. Kažu, međutim, da im u ovom slučaju vrijeme nije saveznik, a od smrti Milovana Ivića prošlo je skoro 20 mjeseci.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad