Analitičar: Srbija stopira kupovinu ruskog oružja nakon posjete iz SAD-a

Regija 04. dec 201918:33 > 20:20
Printscreen

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iz Rusije se vraća sa poklonjenom puškom, ali bez novih dogovora o nabavci ruskog naoružanja za srbijansku vojsku. Još jučer je najavio da će stati sa kupovinom oružja. Razloge nije obrazlagao, ali analitičar Aleksandar Radić vjeruje da odluka ima veze sa nedavnom posjetom zvaničnika State Departmenta koji je zadužen za uvođenje sankcija zemljama koje kupuju rusko oružje.

Sa Lukašenkom u Beogradu, predsjednik Srbije najavio je reformu vojske.

“To ne znači kupovinu oružja kao što naši ljudi misle. Naprotiv, čak ćemo da stanemo sa kupovinom oružja”, kazao je Vučić poslije razgovora s Lukašenkom.

Da li je o ovoj obustavi predsjednik Srbije u Sočiju obavijestio svog domaćina?

“Mi smo razgovarali i o tome, mi smo već kupili mnogo važnih i dobrih stvari. Predsjednik Putin me je posavjetovao, kada smo bili na Danu pobjede na paradi, predsjednik Putin me je posavjetovao šta da kupim i ja sam poslušao taj savjet i mi to sada treba da nam dođe u Srbiju. Pa polako, u skladu sa našim finansijskim mogućnostima”, izjavio je predsjednik Srbije u Sočiju.

Deluje da Vučić usporava nabavku, prije svega ruskog oružja, koja je počela 2016. isporukom dva helikoptera MI-17.

U oktobru ove godine stigle su još tri takve letjelice, prije dva dana četiri desantno-jurišna helikoptera MI-35.

Osim što se divio letećim tenkovima, srbijanski ministar odbrane Aleksandar Vulin slikao se sa bjeloruskim polovnim migovima koje u Srbiji očekuju početkom 2021. godine, poslije remonta. Šest ruskih polovnjaka stiglo je prije više od dvije godine i oni su već dio eksadrile.

A uskoro bi dio naoružanja srbijanske vojske trebalo da postane i ruski raketni sistem Pancir. Srbijanske narudžbine nedavno su zapazili i u Moskvi.

“Činjenica da armija Srbije, sa 30.000 vojnika, ima paket porudžbina od preko 600 miliona dolara govori mnogo. Polazeći od brojnosti armije, takav paket porudžbina nema nijedna zemlja”, ocijenio je Jurij Borisov, potpredsednik Vlade Rusije.

Ali srbijanske porudžbine zapažene su i u Vašingtonu, pa je prije nepunih mjesec dana Beograd posjetio zvaničnik State Departmenta zadužen za uvođenje sankcija zemljama koje sarađuju sa ruskim odbrambenim sektorom. Vlast je slavodobitno saopštila da američkih sankcija biti neće.

Za vojnog analitičara Aleksandra Radića nema dileme da Vučićevo “stop kupovini oružja” ima veze sa posjetom Thomasa Zarzeckog.

“Mislim da smo sada dospjeli u koliziju sa spoljnopolitičkim interesima i da u tom kontekstu dalje nabavke iz Rusije bi bile jedna provokacija koju Vašington očigledno ne bi tolerisao”, kaže Radić.

Posljedice će, tvrdi Radić, trpjeti vojska, jer se započeta modernizacija zaustavlja na pola puta.

“Predsjednik Vučić potvrdio je nabavku baterije ‘Pancira S1’. To je sredstvo sa maksimalnom zonom uništenja 20 kilometara. Kada pogledate na mapi Srbije, mali je to prostor, treba imati više takvih baterija. Šta onda znači imati jednu bateriju? Da li je to onda samo sredstvo za bitku za naklonost onog dijela javnog mnenja koji u svašta vjeruje i voli paradu”, upitao je Radić.

Parada će i dalje biti, uvjeren je Radić, sa ili bez novog oružja iz Rusije.

“Nema govora o odustajanju od nabavke naoružanja, nego o preusmjeravanju na sredstva koja se prave, odnosno sklapaju kod nas”, smatra analitičar.

Od 2016. godine, samo za nabavku ruskog oružja Srbija je inkasirala više od 600 miliona eura…Kupili smo i devet Airbusovih helikoptera i potpisali ugovor za nabavku francuskog raketnog sistema Mistral.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad