Memorandum o budućnosti Vojvodine: Za ulazak Srbije u NATO, sporazum s Kosovom

Regija 21. dec 201908:59 > 09:11
Novi sad (Shutterstock)

Devet partija i organizacija, potpisnica Memoranduma o budućnosti Vojvodine, kroz taj dokument su se založili za punu autonomiju Vojvodine unutar Srbije, za ulazak Srbije u EU i u NATO, za potpisivanje pravno-obavezujućeg sporazuma s Kosovom, ali i protiv srpskog nacionalizma, koji su okarakterisali kao glavnu prijetnju po mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu.

Podsjetimo, Memorandum su u ponedeljak u Beogradu potpisali predstavnici Lige socijaldemokrata Vojvodine, Vojvođanske partije, Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, Rumunske partije, Crnogorske partije, Zajedno za Vojvodinu, Liberalno-demokratskog pokreta Vojvodine i Foruma V-21.

“Prioritet našeg delovanja jeste organizovanje Republike Srbije kao regionalizovane i decentralizovane sekularne države i borba za autonomna prava i status Vojvodine sve dok se ne realizuje ideja o zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti za Autonomnu pokrajinu Vojvodinu, uz vraćanje imovine i prava na izvorne prihode”, navodi se u Memorandumu o budućnosti Vojvodine, koji je potpisalo devet stranaka i organizacija iz Autonomne pokrajine Vojvodine.

Dodaje se da te nadležnosti Vojvodine moraju biti garantovane Ustavom, kao i da sva prava koja traže za Vojvodinu predlažu, u skladu sa lokalnim posebnostima, i kada je riječ o drugim regionima i pokrajinama definisanim Ustavom Srbije.

Ističe se da potpisnice Memoranduma traže slobodne izbore, oslobađanje i pluralizaciju medija, kao i najoštrije kažnjavanje upotrebe nasilja, koje se primjenjuje u političkoj borbi.

“Nezavisno i od političkih pritisaka slobodno pravosuđe, temelj je vladavine prava i pravne sigurnosti u društvu. Snažno se zalažemo za jačanje institucija i borićemo se protiv njihovog daljeg urušavanja”, poručuje se u Memorandumu.

Ocjenjuje se da samo punopravno članstvo Srbije u EU i NATO garantuje politički, društveni, ekonomski i civilizacijski napredak Srbije, a to je i jedina brana trenutno krajnje destruktivnom ruskom uticaju na Balkanu, koji podstiče korumpirane, autokratske i ekstremističke strukture u društvu.

“Bez otvorenog i snažnog pokretanja procesa evroatlantskih integracija, Srbija i dalje ostaje zarobljenik onih političkih i bezbednosnih struktura koje su je gurnule u rat sa najbližim susedima i sa najrazvijenijim demokratskim društvima Zapada. Evroatlantske integracije predstavljaju simbol pripadnosti Srbije vrednostima i civilizaciji modernog zapadnog sveta. Ovu pripadnost dobro osećaju svi oni ljudi koji napuštaju našu zemlju, masovno odlazeći na Zapad, gde se osećaju kao kod kuće. Neophodno je da takvu kuću stvorimo u našoj zemlji”, poručuje se u tekstu Memoranduma.

“Da Srbija prestane da se meša u unutrašnja pitanja država u regionu”

Založili su se da dobri odnosi sa susjednim zemljama postanu politički prioritet Srbije.

“Srbija mora da prestane sa mešanjem u unutrašnja pitanja država u regionu, pod lažnim izgovorom zaštite srpskog naroda. Nacionalistička Srbija će uvek predstavljati središnji faktor nestabilnosti u regionu. Zbog istorijskog iskustva, nedavnih ratova, države u regionu ovakvu politiku smatraju opasnom i pretećom, što je prepreka pomirenju i trajnom miru na Zapadnom Balkanu”, navodi se u Memorandumu.

Ocjenjuje se da takva politika Srbije ne doprinosi unapređenju, nego komplikuje i otežava položaj srpske zajednice u zemljama regiona. Dodaje se da Srbija mora biti spremna da prihvati realnost na Kosovu, da nastavi briselski dijalog, u okviru koga bi, kroz dogovor sa kosovskim društvom, pronašla rješenje za zajedničku budućnost koje će, između ostalog, podrazumijevati i pravno-obavezujući sporazum potpisan sa obje strane.

Sa 27 nacionalnih zajednica Vojvodina je Evropa u malom

Podsjetili su da u Vojvodini živi najmanje 27 nacionalnih zajednica i dodali da, kao takva, ona predstavlja “jedinstven koncept suživota, Evropu u malom”, a da je Skupština Vojvodine, sa svojih šest jezika u službenoj upotrebi, jedan od najmnogojezičnijih parlamenata u Evropi, “Evropski parlament u malom”.

Dodali su da je slogan “Vojvodina za sve nas” slogan kojim žele da se rukovode kako bi izgradili bolju budućnost za sve građanke i građane pokrajine.

“Vojvodina je multikulturalna, ali mi želimo da Vojvodini vratimo njenu interkulturalnost koja je duboko poljuljana zbog ratova iz devedesetih godina 20. veka i zbog militantnog nacionalizma, koji i danas postoji u Srbiji. Interkulturalnost je vrednost koju želimo da promovišemo, zasnovanu na duhu vojvođanske tolerancije i stvaralačke komunikacije. Zalagaćemo se za isticanje vojvođanskih kulturnih znamenitosti, simbola, ličnosti, za sve ono zbog čega je Vojvodina i danas i uprkos svemu kulturna avangarda Srbije”, piše u Memorandumu.

Dodaje se da će se zalagati za oživljavanje postojećih vojvođanskih institucija kulture i za njihovo oslobađanje iz nacionalističkih provincijalnih okova.

Naveli su da zahtjevaju dosljedno poštovanje prava na obrazovanje i informisanje na jezicima svih nacionalnih zajednica u Vojvodini, kao i dosljedno poštovanje kulturne autonomije nacionalnih zajednica i poštovanje propisa o službenoj upotrebi jezika i pisama.

O sekularnosti i antifašizmu

Insistiramo na doslednom poštovanju principa sekularnosti u društvu i odvojenosti crkve i države”, piše u Memorandumu.

Konstatovali su da je današnja Autonomna pokrajina Vojvodina utemeljena na antifašističkoj borbi i djelo je svih njenih naroda i građana i dodali da za njih antifašizam nije samo pitanje prošlosti, već i ravnopravnog i slobodnog života svakog građanina u budućnosti.

Stvorićemo uslove za krivično gonjenje svih počinilaca ratnih zločina i pljačke, kao i lustraciju za političke inspiratore rata, represije i diskriminacije iz poslednje decenije 20. veka. Krivično procesuiranje i lustraciju smatramo preduslovom bez koga se teško može izgraditi demokratsko i na antifašizmu zasnovano društvo u Srbiji”, piše u Memorandumu.

Dodali su da su odlučni da istorijski, regionalni i politički subjektivitet Vojvodine sačuvaju i stalno unapređuju, s ciljem stvaranja modernog, društveno i ekonomski najrazvijenijeg dijela Srbije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad