Standardi za članstvo u EU ostaju isti, a šta se mijenja?

Regija 12. jan 202019:25 > 19:31
Screenshot

Nakon što je šefica Evropske komisije najavila da dolaze dani posebno važni za odnose Brisela i Zapadnog Balkana, otvorilo se pitanje koliko su reforme u procesu pristupanja spore, a koliko se EU žuri? U fokusu nove metodologije pregovora i proširenja prije svega su Sjeverna Makedonija i Albanija. Stručnjaci objašnjavaju - standardi ostaju isti, pregovara se samo o vremenu da se bude potpuno spreman za buduće članstvo.

Oni su ispunili kriterijume, a mi moramo da ispunimo svoje obećanje, tako glasi posljednja poruka Brisela adresirana na Zapadni Balkan. Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen najavila je novu metodologiju pregovora i proširenja.

Idući mjeseci posebno su važni za naše odnose s Balkanom. Predstavili ste tu temu, uveli ste je i znamo da možemo računati na Hrvatsku, da je Hrvatska veliki zagovornik te teme“, kazala je Von der Leyen u Zagrebu povodom početka hrvatskog predsjedavanja Unijom.

N1

Politički komentator iz Zagreba Davor Đenero očekuje da će Hrvatska “sasvim sigurno” svoje aktivnosti u predsjedavanju u velikoj mjeri vezivati za očekivanja Njemačke.

A Nijemci kažu – Zapadni Balkan se sporo kreće. Proširenje EU vraća se u fokus. Ako suština ostaje ista, a uslovi se, potvrđeno, neće mijenjati, šta onda može da predstavlja nova briselska metodologija.

Koordinatorica Nacionalnog konventa o EU Nataša Dragojlović kaže da ne zna šta bi se tu moglo promijeniti osim načina na koji se mjeri napredak.

N1

“Dakle, metodologija po kojoj se mjeri napredak može biti unaprijeđena zbog toga će se vjerovatno u načinu ocjenjivanja nešto promijeniti i u uslovima po kojima se može doći do evropskigh fondova i prije članstva, ne samo pretpristupnih fondova nego i do strukturalnih fondova, e to bi bila promjena velika”, ističe Dragojlović.

Još je nejasno mijenja li se pristup Brisela samo prema iznevjerenima, tj. onima koji još nisu otvorili pristupne pregovore, Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, ili će se posljednja poruka von der Leyenove odnositi i na Srbiju? Hoće li se predsjedavajući Zagreb u tom smislu ozbiljnije založiti za Beograd?

Srbija u ovoj fazi zavisi isključivo od svoje spremnosti na reforme i reformskog potencijala aktuelne vlade, poručuje Davor Đenero.

“Hrvatska nema nekog posebnog manevarskog prostora za podršku Srbiji u ovom razdoblju”, ističe on.

Zagrebački samit EU i država Zapadnog Balkana u maju najavljuje se sa velikim očekivanjima, jer bi francuska blokada proširenja do tada trebalo da bude barem oslabljena. Upitana da li će nova metodologija proširenja biti predstavljena do tog skupa u hrvatskoj prijestolnici, von der Leyen je odgovorila potvrdno.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad