Vazduh danima zagađen, pokrenut postupak protiv ministarstva

Regija 13. jan 202018:18 > 18:18
N1

Vazduh u Beogradu, ali i mnogim gradovima Srbije danima je zagađen. Na to upozoravaju domaći, ali i svjetski sajtovi koji se bave kontrolom mjerenja stepena zagađenosti. Zbog toga što se konkretne mjere ne preduzimaju, Zaštitnik građana Zoran Pašilić kaže da je protiv resornog ministarstva pokrenuo postupak kontrole.

Crvena zona. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje ponovo upozorenje – vazduh u Beogradu je zagađen. Tako je bilo i prethodnih dana. Uprkos tome država ćuti. Reagovao je Zaštitnik građana Zoran Pašalić, koji je saopštio da je na ličnu inicijativu, pokrenuo postupak kontrole protiv Ministarstva zaštite životne sredine.

“To ministarstvo u dužem vremenskom periodu nije sprovelo ni jednu konkretnu mjeru, povodom žalbi građana na prekomjernu zagađenost vazduha. Pozivam Ministarstvo za zaštitu životne sredine da odgovri na pitanje da li se građanima pruža dovoljno informacija o izmjerenim vrijednostima zagađenosti, njihovom značaju, kao i o uticaju koje mogu imati na njihovo zdravlje”, naveo je Pašalić.

Da je vazduh u Beogradu, Smederevu, Valjevu, Kragujevcu, Subotici, Užicu, Kosjeriću i Pančevu, zagađen upozoravano je još 2018. Zaštitnik građana tvrdi i da je u tim mjestima tada bio ocijenjen “Trećom kategorijom”.

Zbog toga je, kaže, od resornog ministarstva zatražio i odgovor na pitanje zašto od tada ništa nije preduzeto, kako bi se stanje poboljšalo? Do tada, građani srpske prestonice, kažu da se zagađenost sve više osjeća.

“Osjeća se u određenom dijelu dana.”

N1: Kako se vi štitite – nosite masku, šta preduzimate?

“Ja se ne štitim uopšte.”

“Ne nosim masku, izbjegavam da izađem iz kuće, kad pročitam u vijestima da je zagađenje vijeće.”

“Nesnošljivo je.”

“Imam ovaj šal i njega stavim ovako, to je to.”

“Dosta se osjeća neprijatan vazduh.”

Kao mjeru zaštite, ljekari preporučuju da bez preke potrebe ne treba izlaziti napolje. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje apeluju i da bi trebalo izbegavati fizičku aktivnost na otvorenom. A šta da urade oni, koji veći dio dana provode napolju? Da li je maska dobar saveznik u zaštiti od zagađenja?

“Pitanje koje danas često se pominje, a to je korišćenje maski, na našim preporukama se ne spominje nigdje korišćenje maski, naše preporuke potiču od ljekara specijalista higijene i višedecenisjkog iskustva, kao i od preporuka koje se koriste u svijetu, takođe ako pogledate na sajtu “AirVisual” preporuke koje se tamo ističu za različite kategorije vazduha se nigde ne pominje korišćenje maski”, navodi Andrej Šoštarić, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Kako bi se građani zaštitili, aktivisti Inicijative “Ne davimo Beograd”, apeluju na gradske čelnike da se “probude”.

Inicijativa Ne davimo Beograd saopštila je da će pozvati građane na protest ukoliko Ministarstvo zaštite životne sredine i nadležni u gradu Beogradu u roku od dvije nedjelje ne odgovore šta će uraditi da zaštite stanovništvo od prekomjernog zagađena vazduha.

U otvorenom pismu su gradonačelniku Zoranu Radojičiću ukazali da vazduh u glavnom gradu, “truje i ubija” i upitali: zašto niko ništa ne radi da se problem zagađenja vazduha u srpskoj prestonici riješi? Odgovor se još čeka.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad