Majka dječaka Vuka Ercega traži odgovornost ljekara na sudu

Regija 25. jan 202018:13 > 21:31
N1

Irena Popović, majka dječaka Vuka Ercega, koji je preminuo septembra prošle godine nakon operacije u Moskvi, ne odustaje od toga da se pred sudom utvrdi ko je sve odgovoran za tragediju njenog sina. Nakon što je novembra prošle godine pred Višim sudom u Beogradu, za pad njenog sina kroz oštećenu ogradu u Tašmajdanskom parku, odgovornim proglašen grad Beograd, ona podnosi krivičnu prijavu i protiv neurohirurga koji je Vuka liječio na klinici u Tiršovoj.

Kobni pad u Tašmajdanskom parku desio se kad je dječak Vuk Erceg imao deset godina. Niz liticu visoku oko 10 metara, propao je kroz oštećenu zaštitnu ogradu. Više od šest godina, porodica je čekala da se pred sudom utvrdi čija je to bila odgovornost.

“Viši Sud je donio presudu 26.11.2019. godine. Po toj presudi utvrđena je odgovornost grada, objektivna odgovornost grada, znači grad odgovara po osnovi objektivne odgovornosti”, kaže advokat Milan Kundačina. 

N1: Što znači šta?

“Grad i njegove službe koje su u tom momentu bile nadležne da vrše nadzor nad izvođenjem radova, u tom momentu, to je bilo 17.04.2013. nisu vršile nadzor nad izvođačem radova”, dodao je.

Odšteta koju je pred sudom dobila, za Vukovu majku ne znači mnogo. Novac će donirati bolesnoj djeci. Sumnja, kaže, da grad Beograd nije jedini odgovoran za Vukovu tragediju.

“Inostrani ljekari su potvrdili moju sumnju tj. ljekari iz Rusije, sudski vještaci, jedan od tih ljekara je prema referencama najbolji sudski vještak Rusije i najbolji neurohirurg, imala sam tu čast da budem sa njim i da odnesem Vukova dokumenta. Zamolila sam ga samo da bude objektivan, da ne bude da sam ja subjektivna, da sam mama ili da želim da vratim ono što ne može da se vrati. Tako da sam željela da budu objektivni i poslije dužeg vremena sam dobila potvrdu da bi Vuk sada bio sa mnom, samo da su određene prave stvari koje je trebalo odraditi ili pravilan pristup koji je trebalo da bude odrađen, onog momenta kada je moj sin primljen u Tiršovoj bolnici”, kaže majka Irena Popović.

N1

N1: Šta vam je konkretno rekao ruski vještak?

“Da je Vukova povreda bila manja od noktne ploče, to je bio hematom koji je bio uočljiv poslije par dana od povrede, koji je rastao i razvijao se i da je taj hematom mogao da bude spriječen odmah, jednom intervencijom koja se ne smatra ozbiljnom, rutinskom intervencijom”, kaže ona.

Zbog toga je protiv neurohirurga u Tiršovoj podnijela krivičnu prijavu. Dok čeka da se pred sudom utvrdi da li je ljekar zaista napravio propust, ne sjedi skrštenih ruku – pokreće humanitarnu fondaciju koja će se zvati “Vuk živi”.

“Kroz mog sina će druga djeca imati to što moj Vuk nije mogao da dobije, a to je pravo da živi”, rekla je Popović.