Roditelji nestalih beba: Opet ćemo biti prevareni

Regija 01. feb 202017:58 > 18:00
N1

Roditelji nestalih beba još čekaju odgovor države - šta se dogodilo sa njihovom djecom koju poslije rođenja nikada nisu vidjeli? Za N1 kažu da nadležni ne preduzimaju konkretne korake kako bi se istina otkrila. Tvrde i da imaju saznanja da se ponovo radi na novom tekstu Zakona u koji, kako navode, nisu uključeni. Zato poručuju: ako nas država ostavi po strani, ponovo ćemo biti prevareni.

Majke nestalih beba i dalje ne znaju istinu šta se dogodilo s njihovom djecom koje su rodile prije skoro tri decenije. Isto toliko, kažu, čekaju i odgovre nadležnih.  

“Apsolutno u ovom sistemu nemamo nikakvu zaštitu, a dešava se da je naša dokumentacija tamo negdje po podrumima. To su dokazi o našoj djeci, oni ih objašanjavaju da su poplavljeni, nestali, zaključani i znači ti dokazi se kriju od nas”, kaže Mirjana Novokmet iz Beogradske grupe roditelja nestalih beba.

Tu nije kraj problemima. Jedan od gorućih je i što Zakon o nestalim bebama u Srbiji još nije usvojen. Država je za posljednje četiri godine predlagane nacrte dvaput stavljala u skupštinsku proceduru, ali su se roditelji tome protivili.

Iz Beogradske grupe roditelja nestalih beba kažu da predloženim nisu bile predviđene adekvatne istražne mjere uz pomoć kojih bi se otkrila istina, dok su roditelji ostali isključeni iz cijele priče.

“Sada smo u saznanju da se radi na novom tekstu Zakona, ali apsolutno mi opet nismo uključeni u taj proces od početka do kraja, tako da smo takođe nezadovoljni i roditelji se ovog momenta osjećaju uplašenim. Ako se bez saradnje sa roditeljima i uopšte u tom procesu ne budemo uključeni, ako se bude bilo kakav Zakon ponovo stavio na dnevni red ili ušao u skupštinsku proceduru, bićemo ponovo prevareni”, ističe Novokmet.

Kako bi Zakon bio pravedan, roditelji poručuju da je neophodno formiranje radne grupe, u kojoj bi i oni predlagali zakonske mjere.

Iz Inicijative A11 ukazuju da cijelu situaciju otežava i to što nadležne institucije nisu obezbijedile nezavisno vještačenje.

“Određeni roditelji ne mogu da dobiju protokole bolesti, protokole prijema, ne mogu da uđu u matične knjige na odgovarajući način. Sve knjige iz 78, 83, 85 godine, pošto ovi slučajevi su u rasponu nekoliko decenija moraju da se sravnaju. Kakva je to istražna radnja kada vi imate podatke do kojih su roditelji sami došli? Da na primjer njihove dijete nikada nije sahranjeno na Novom groblju ili nekom drugom groblju, ali se recimo da spisak druge djece koja su sahranjena. Kako su drugi mogli da sahranjuju, oni nisu? Znači, postoji čitav niz pitanja koja ni komisija, ni anketni odbor, niti bilo šta što je bilo koja vlast u cijelom ovom periodu preduzela, nije mogla da otvori”, rekao je za N1 Nikola Kovačević iz Inicijative A11.

Kako bi se država aktivirala u rješavanju problema, roditelji su, kako navode, takav zahtjev uputili više puta predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i ministrici pravde Neli Kuburović. Međutim, odgovor nisu dobili.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad