Korać: Srbi oduvijek pokazivali negativan stav prema Albancima, ima tu i rasizma

Regija 07. feb 202015:41 > 16:19
N1

Narodni poslanik Žarko Korać izjavio je FoNetu da Srbija u suštini nikada nije uspjela da apsorbuje Kosovo sa svim ljudskim pravima. Ocijenio je da zamrznuti konflikt na kome, kako kaže, insistira jedan broj političara i "očigledno Rusija", predstavlja najgore rješenje za Srbiju, nazivajući to "bijedom politike".

“U Titovoj Jugoslaviji Kosovo je mnogo izgrađeno, i nije tačna albanska propaganda da su oni bili eksploatisani”, rekao je Korać u serijalu razgovora “Kosinus”, u kojima, odgovarajući na uvijek istih sedam pitanja, svoje stavove o rješavanju kosovskog pitanja, iznose sagovornici FoNeta.

On, međutim, smatra da Srbija i pored toga nije postigla uspjeh na Kosovu.

“Srbija nije uspjela da privuče makar albanske intelektualce, ako ne već cijeli narod”, objasnio je Korać.

Prema njegovoj ocjeni, za to je odgovoran i vrlo negativan odnos koji su Srbi “oduvijek” pokazivali prema Albancima. “Bilo je tu i rasizma, kod nas je riječ ‘šiptar’ označavala zanimanje, neobrazovanog fizičkog radnika i to je nekom školovanom Albancu teško da prihvati”, ukazao je Korać.

Kako je predočio, za razliku od Crnogoraca, Srbi nemaju naročito izgrađenu tradiciju zajedničkog života sa Albancima.

Korać kaže da je pogrešno što Srbija spriječava Kosovo da uđe u UNESCO, jer tako umanjuje mogućnost zaštite svojih spomenika.

“To je teritorija koju je Srbija historijski izgubila, a po mom mišljenju, ona u suštini i nije bila stvarni dio Srbije”, smatra Korać.

On upozorava da bi stanje zamrznutog konflikta sa Kosovom bilo najgore rješenje za Srbiju. “Na tome insistira jedan dio političara u Srbiji, i očigledno Rusija. To bih nazvao bijedom politike“, rekao je Korać.

On se pita zašto je neko na vlasti i zašto se uopšte bavi politikom ako nema snage da riješi najveći problem sa kojim se Srbija suočava.

Prema uvjerenju Koraća, korak ka kompromisnom rješenju bila je planirana Zajednica srpskih opština. “U Briselu je donekle dotaknut taj kompromis, ali je to, nažalost, ostalo potpuno prazno. Sigurno je da se Albanci neće odreći svoje nezavisnosti, i to je van kompromisa”, naglasio je Korać.

“Priča o razgraničenju – šarena laža”

On misli da je, na našu “žalost i sramotu” i to što Beograd i Priština nemaju kapacitet da vode pregovore.

“Izvjesno da će biti međunarodne konferencije. Postoje tri grupe aktera: Evropska unija, Sjedinjene Države i druge zemlje, kao što je Rusija”, naglasio je Korać.

Srbija će, prema njegovom predviđanju, sigurno insistirati da na konferenciji učestvuju zemlje koje nisu priznale Kosovo.

Za Koraća priča o razgraničenju je “šarena laža” koja nikada nije bila realna. Kako je podsjetio, “politički lideri Albanaca koji su o tome pričali gadno su izgubili na nedavno održanim izborima na Kosovu”.

“Ni predstavnici Srbije nemaju namjeru da se odriču dijela svoje teritorije”, nedvosmislen je Korać.

Podsjećajući da je Slobodan Milošević već organizovao referendum o Kosovu, on je procijenio da novog referenduma o statusu Kosova neće biti.

“Ako ga i bude, formulacija pitanja će biti takva da će biti potpuno nejasno za šta ljudi glasaju”, rekao je Korać.

On kaže da je stolica za Kosovo u Ujedinjenim nacijama “sve vrijeme u igri”, i naglašava da riječi u politici imaju veliko simboličko značenje.

Prema Koraćevoj procijeni, “Srbija bi tako išla ka takozvanom obavezujućem sporazumu, što je druga riječ za faktičko priznanje”.

On misli da je pogrešno što Srbija spriječava Kosovo da uđe u UNESCO, jer tako umanjuje mogućnost zaštite svojih spomenika.

“Srbija se naročito protivi ulasku Kosova u Interpol, jer bi Kosovo moglo da izdaje potjernice. Očigledno se mnogi u Srbiji se boje tih potjernica”, zaključio je Korać.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad