Beqaj: Unutarmakedonski sukob prebaciti na međunacionalni

Regija 10. maj 201517:19 > 17:22
EPA

Politički analitičar iz Prištine Belul Beqaj je u izjavi kazao da je dramatična situacija u Makedoniji posljedica dva kompleksna razloga, međunarodnog geostrateškog i unutarmakedonskog.

Beqaj ocjenjuje da je prvi razlog za dešavanja u Kumanovu plod promijene toka energetskog sistema, koji na neki način dira neke vitalne međunarodne interese, a da je drugi posljedica afere prisluškivanja, koju je objavila opozicija i koja je totalno degradirala makedonsku vlast.

“Vlast je bila na ivici međuunutrašnjeg makedonskog razdora i ta vlast je pokušala da na jedan manevarski i lukav način, taj unutarmakedonski konflikt, prebaci na međunacionalni konflikt i mislim da je tu instrumentalizovano nekoliko ekstremnih Albanaca, koji su prihvatili tu igru”, kaže Beqaj.

Albanske vođe, ne samo u Makedonji, nego i na Kosovu, nisi bile na visini političke odgovornosti, jer nisu imali viziju kako će se razvijati ukupan tok faktorizacije Albanaca u regionu, mišljenja je Beqaj.

On napominje da makedonska vlast ima interesa da se javnost ne upozna sa brojem žrtava i pravom istinom i da na to ukazuje i činjenica da se ne zna mnogo toga o ozbiljnom konfliktu u Kumanovu, između makedonske policije i naoružane grupe Albanaca.

“U svakom slučaju bit će viktimizacija daljeg stanja u Makedoniji, pogotovu u međunacionalnim odnosima unutar Makedonije, a mi znamo da je u Makedoniji zapravo bilo dosta mučnih, dramatičnih, nestabilnih trenutaka poslije zadnjih sukoba (2001. godine) do danas, a i sama država kao takva stoji na staklenim nogama”, smatra Beqaj.

On smatra da je pomoć stranog faktora, tačnije Evropske unije, u rješavanju ovog konflikta neophodna, jer po njemu makedonska država i vlast nemaju moć da riješe problem, koji su sami stvorili. Međutim, on je skeptičan koliko EU može da pomogne ako se ima u vidu da je bilo puno odugovlačenja u vezi s prijemom Makedonije u EU.

Kako je do sada uvijek bilo i prelivanja problema iz države u državu, vjerovatno je da će tako biti i dalje, samo je pitanje kakva će biti dimenzija tog prelivanja, ocjenjuje Beqaj.

“Video sam maločas da je Srbija zatvorila, tobože, granice prema Makedonji, ali to su one zvanične granice. Zapravo, sva bitka se vodi nezvaničnim putem i to je ono što čini najodgovornijim vlasti u Beogradu, Skoplju, Prištini, pa možda i Tirani”, zakjučuje politikolog Beqaj.