Praćenje mobitela građana koji su u samoizolaciji?

Miguel MEDINA / AFP

Hrvatska Vlada želi hitnom izmjenom Zakona o elektroničkim komunikacijama omogućiti elektroničko praćenje mobitela građana koji su u samoizolaciji zbog sumnje na korona virus, a krše pravila samoizolacije i izlaze u javnosti i potencijalni su širitelji epidemije.

Saborska rasprava je u srijedu (25. ožujka) zaključena, glasat će se “kada se steknu uvjeti”, međutim dileme ostaju, od mogućnosti zloupotrebe nadalje.

Pokušao ih je u četvrtak u izjavi novinarima razjasniti resorni ministar prometa i komunikacija Oleg Butković, čije ministarstvo je i predlagatelj zakona. Kaže da nema riječi ni o kakvoj mogućnosti zloupotrebe, nego samo o još jednom načinu sprečavanja širenja bolesti, i to je sve.

“I u tom smislu se išlo u izmjene zakona koji definira da se određene osobe uz njihovu privolu kontrolira da li se pridržavaju samoizolacije, bez kontakata i svega onoga. Tako da tu nema nikakve zlouporabe i nije to prvi puta da neke države u Europi i svijetu rade takvu stvar”, kazao je ministar.

Uvjetovana potpora Socijaldemokratske partije

Oporbeni socijaldemokrati uvjetovali su svoju potporu ovom zakonu prihvaćanjem njihovih amandmana, ali Butković veli da je bar jedan od njih – pucanj u prazno.

“To se radi isključivo u izvanrednim okolnostima koje isključivo diktira i propisuje ministar zdravstva. Sve tamo piše, Tako da njihov amandman da se to ograničava na vrijeme trajanja pandemije ili izvanrednih okolnosti je već definiran u samom zakonu”, odgovara Butković.

Socijaldemokratski zastupnik Peđa Grbin, predsjednik parlamentarnog Odbora za pravosuđe i potpredsjednik parlamentarnog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže kako predložene izmjene nisu potrebne, jer su u najmanju ruku preširoko definirane.

“Te izmjene nisu razmjerne, a nisu ni razumne, jer se njima omogućuje praćenje ama baš svih građanki i građana Republike Hrvatske, bez obzira na to je li im određena samoizolacija ili karantena, odnosno bez obzira na to postoji li ikakva potreba da se te građanke i građane prati. Ukratko, to znači da bi – ako se netko smisli – mogao pratiti vas jer ste novinar, ili mene jer sam političar, a to nije prihvatljivo”, poručuje Grbin.

Više pročitajte na portalu RSE.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad