Nikolić čestitao Dan državnosti i uručio ukaze o odlikovanju

Regija 15. feb 201606:06 > 16:28
Tanjug/sava Radovanović

Srbija danas, nizom manifestacija, obilježava Dan državnosti, u spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak, i dan kada je u Kragujevcu 1835. godine donijet Sretenjski ustav.

Predjednik Srbije Tomislav Nikolić je položio vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali.

“Na Sretenje 1804. godine Srbija je otvorila vrata slobode, na Sretenje 1835. godine vrata demokratije. Na čast, slavu i hvalu našim precima, za nauk nama i našim potomcima. Vječita je Srbija”, napisao je Nikolić u Spomen-knjizi.

Tanjug/sava Radovanović

Nikolić je nakon toga u Predsjedništvu uručio ukaze o odlikovanju 66 ličnosti i institucija.

“Čast mi je da vam u ime svih građana uručim odličje. O vašem radu i uspjesima, Konfučije je rekao “Kad radiš za druge, radi tako posvećeno kao da radiš za sebe”. Samo takvom posvećenošću prevazilazite sve prepreke, u Srbiji naročito. Vama čestitam zaslužena priznanja, a građanima Sretenje, Dan državnosti”, rekao je Nikolić u Predsjedništvu u Beogradu.

On je rekao da bi odlikovanih moglo da bude još onoliko koliko ih ima, zato što su ljubav i rad temelji humanosti.

“Imam čast da stojim pred vama u pokušaju da vam se u nekoliko rečenica zahvalim za ono što činite za slavu svoje Srbije i njenih građana”, rekao je predsjednik.

On je naveo i da je malo tačna rečenica “predsjednik je odlikovao”, jer su nagrađeni sami odlikovali sebe.

Tanjug/Nemanja Jovanović

“Predsjednik nije uspio da svima koji su se odlikovali, dodijeli odlikovanja, i zato ću do kraja mandata neprekidno morati da se suočavam sa sopstvenom nemoći da svima koji se uzdignu dodijelim odlikovanje”, rekao je Nikolić.

On je ocijenio i da promocija društvenih vrijednosti i kulture nagrađivanja i zahvaljivanja ne smije da bude na začelju, svrstana među manje važne vrijednosti.

“Koliko god nam nacionalnog ponosa i radosti donosili sportisti, toliko bismo ista osjećanja mogli da podijelimo i kada su u pitanju umjetnost i nauka samo kada bi ti njihovi rezultati bili vidljiviji, ili čak uopšte vidljivi u medijima i našim razogovorima”, izjavio je Nikolić.

Nikolić je Sretenjskim ordenom odlikovao 174 institucija i ličnosti.

Vučić: Srbija je nastala iz vjere napravljene od krvi i suza

Tanjug/Tanja Valič

Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić održao je u Kragujevcu Sretenjsku besjedu povodom Dana državnosti i rekao da je Srbija nastala iz “vjere napravljene od krvi i suza”.

Vučić je na svečanoj akademiji u Staroj skupštini Kragujevca, rekao da srpski narod nije imao nikakav racionalan razlog za vjeru kada je odlučio da bude slobodan i stvarao državu 1804. i 1835. godine, jer je ta vjera nastala u bijedi i ropstvu.

“Pokazalo se da je vjera napravljena od krvi i suza najčvršća i najjača tvorevina i iz nje je nastala Srbija, iz nje smo svi mi nastali”, rekao je Vučić.

Premijer je u besjedi podsjetio na dva velikana srpske historije, rekavši da može da se kaže da je Kararđorđe bio sloboda, a Miloš Obrenović država, i da smo na Karađorđu naučili šta je etika, a na Milošu šta je politika.

“Danas hoću da govorim i o Karađorđu i o Milošu i modernoj Srbiji, onome što je bilo i onome što je pred nama… Karađorđe je postupao herojski, Miloš historijski, pa ako se moralo radio je i ispod ličnog i narodnog dostojanstva, ali narod Srbije i Srbija su uvijek u tim situacijama bili na dobitku”, podsjetio je Vučić, povodom donošenja prvog Ustava Kneževine Srbije 15. februara 1835. godine.

Premijer je rekao je da Srbija danas ponovo ima svoje porijeklo, svoju vjeru, stvorenu kroz suze. “Dobro je što danas kao i onda znamo šta treba da radimo da bi postojali. Znamo da nam za to treba mudrost, znanje, da se uzdamo u sebe i sami svoj posao završavamo, da nam je potrebna Karađorđeva hrabrost, Miloševa mudrost. Zahvaljujući tome Srbija ponovo radi na sebi, znamo da su pravda i život mogući na zemlji”, rekao je premijer.

Svečana akademija pod nazivom “I Univerzitet… i knjiga…”, počela je intoniranjem himne Srbije “Bože pravde”, a bili su prisutni predstavnici Skupštine Srbije, ambasador Kine Li Mančang, gradonačelnici Beograda i Kragujevca, akademici i drugi.

Đurić: Demokratska revolucija Srba na Kosovu

Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić kazao je na svečanoj akademiji povodom Dana državnosti Srbije u Zvečanu da Sretenje za Srbe na Kosovu ne predstavlja samo bunu i donošnje Ustava već i borbu za vaskrs srpske države.

“Srbi na Kosovu i Metohiji moraju da se izbore za svoja prava, da odrede prioritete i iskoriste demokratski potencijal kako bi došli do cilja, a to je trenutno Zajednica srpskih opština”, rekao je Đurić na akademiji koju su organizovale četiri srpske opštine na Kosovu.

On je kazao da su Karađorđevi ustanici u Prvom srpskom ustanku bili saglasni oko cilja i da im je oružana borba bila nametnuta, a da revolucija Srba na Kosovu danas mora da bude demokratska.