Senzacionalna pobjeda Pierrea Gaslyja u Monzi

Formula 1 06. sep 202017:49 > 17:50
REUTERS/Jennifer Lorenzini/Pool

Na utrci Formule 1 za Veliku nagradu Italije fantastičnu pobjedu slavio je vozač tima AlphaTauri Pierre Gasly.

Osma utrka sezone vožena je na legendarnoj stazi u Monzi koja je bila domaćin 69 utrka Formule 1, više nego ijedna druga staza. Monza je podjednako slavna zbog atmosfere i velikih brzina koje se na njoj postižu jer bolidi voze punim gasom oko 80 posto kruga.

I danas je viđena uzbudljiva utrka koju je sa tribina gledalo nekoliko stotina zdravstvenih radnika koji su tako nagrađeni za trud uložen u borbi protiv pandemije COVID-19.

Senzacionalna pobjeda Gaslyja je prva pobjeda francuskih vozača u proteklom četvrt stoljeća, a na pobjednički podij danas su se popeli i drugoplasirani McLarenov Carlos Sainz i trećeplasirani Lance Stroll iz tima Racing Point.

Favorit utrke Mercedesov vozač Lewis Hamilton kažnjen je sa deset sekundi zadržavanja u boxu i utrku je završio tek za šestom mjestu.

U poretku vozača nakon osam od 17 utrka sezone vodi Hamilton sa 164 boda, a slijede Valteri Bottas sa 117 i Max Verstappen sa 110.

U poretku konstruktora uvjerljiv je Mercedes sa 281 bodom, a slijede Red Bull sa 158, Mclaren sa 98 i Racing Point sa 82 boda.

Naredna utrka Formule 1 vozi se za sedam dana ponovo u Italiji.

Današnja utrka ostaje upamćena i po odlasku zamjenice direktora Williams ekipe u Formuli 1 Claire Williams, čime se njena porodica u potpunosti povukla iz tog tima.

Williams ekipa je pretrpjela velike finansijske posljedice pandemije COVID-19 i prošlog mjeseca je prešao u vlasništvo američke investicijske kompanije Dorilton Capital.

Tim Williams u Formuli 1 formirao je Frank Williams još 1977. godine, a u timskim vitrinama imaju sedam titula prvaka u konkurenciji vozača i devet titula osvojenih u konkurenciji konstruktora. Vozači Williamsa su pobijedili na ukupno 114 utrka Formule 1, a posljednji trijumf slavili su prije osam godina u Španiji, a posljednju titulu Williams je osvojio 1997. godine.