Ovako bi izgledala košarkaška reprezentacija Jugoslavije

Košarka 18. jun 201608:22 > 08:25
Getty Images

Jugoslovenske košarkaške vrste uvijek su na velikim takmičenjima ulijevale strah u kosti protivnika.

Neki od najboljih evropskih igrača ikada rođeni su u ovdašnjim vrletima, a o trofejima koji su sa svih krajeva planeta košarkaškim putevima dolazili u Jugoslaviju iz praktičnih razloga ipak ćemo nekom drugom prilikom. Trebalo bi prosto nekoliko tekstova da se svi ti pehari pobroje.

 No, zbog ondašnje tradicije u najjačoj svjetskoj ligi relativno malen broj evropskih košarkaša završavao je u NBA ligi. Danas su odnosi drukčiji, sve najbolje sa Starog kontinenta i više od toga, preko noći leti put Amerike. Tamo više ne putuju samo vrhunski igrači već i oni koji bi to mogli, napominjemo, tek mogli postati.

Trenutno u NBA ligi nastupa čak 13 košarkaša iz zemalja nastalih raspadom Jugoslavije. Neki su zvijezde, neki tek traže svoje mjesto među najvažnijim obručima svijeta. Njihov broj raste, a najveći broj igrača iz bivše domovine, dolazi s prostora Hrvatske – četiri. Prate ih Srbijanci sa tri predstavnika, a jednak broj igrača predstavlja i Crnu Goru uz napomenu da Nikola Mirotić nastupa za reprezentaciju Španije premda je rođen u Podgorici. Dva igrača iz Bosne i Hercegovine i jedan iz Slovenije zatvaraju krug na broju 13, dovoljno za jednu supersnažnu ekipu koja košarkaškim sanjarima tjera pjenu na usta.

Koji su to igrači? Od Hrvata do Slovenaca, to su, dakle: Duje Dakan (Sacramento), Bojan Bogdanović (Brooklyn), Damjan Rudež (Minnesota), Mario Hezonja (Orlando), Jusuf Nurkić (Denver), Mirza Teletović (Phoenix), Nemanja Bjelica (Minnesota), Nikola Jokić (Denver), Boban Marjanović (San Antonio), Nikola Mirotić (Chicago), Nikola Vučević (Orlando), Nikola Peković (Minnestota) i Goran Dragić (Miami).

Oni koji nisu ljubitelji teze da sve najbolje ide preko bare, impresivnoj listi dodali bi neponovljivog Miloša Teodosića iz CSKA – prvaka Evrope, Bogdana Bogdanovića iz Fenera ili Darija Šarića iz Anadolu Efesa dok bi mjesto na klupi u jednako opakoj konkurenciji pripalo Željku Obradoviću , doktoru košarke i najboljem evropskom treneru ikada. Zamislite kakav bi to tim bio – velesila osuđena na medalje, moćna ekipa kadra pobijediti svakog. Dobro, možda ne baš svakog, neki su još uvijek svijet za sebe.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.