Košarkaški Zmajevi slavili u Armeniji, pobjeda za Vujoševića

Košarka 19. aug 201719:07 > 19:08
Anadolija

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo nakon današnje pobjede nad Armenijom u gostima rezultatom 66:83.

Bila je to jedna od onih utakmica u kojoj niko nema prostora za kalkulacije. Oba tima željela su pobjedu jer jedino je trijumf značio i konačan uspjeh. Nije to mnogo utjecalo na raspoloženje igrača oba tima koji su dobro otvorili meč koji u prvom periodu nije ponudio veću rezultatsku prednost nijednog rivala. Timovi su se mijenjali u vodstvu i bilo je jasno da će to biti meč izjednačenih rivala – neizvjestan do samog kraja.

Prvi period domaći su riješili u svoju korist uz minimalnu prednost, bilo je 25:24. No, bh. tim koji večeras s klupe zbog zdravstvenih problema nije predvodio selektor Duško Vujošević, zaigrao je konkretnije uz drugoj četvrtini što je donijelo rezultat pa su Zmajevi na veliki odmor otišli uz prednosti, rezultat je nakon dvadeset minuta bio 41:44.

Treća dionica ponovo je donijela mnogo izjednačene košarke, ali je bh. reprezentacija zadržala prednost. Nakon tri perioda igre, gosti su vodili rezultatom 62:65. Bila je to mala, ali važna prednost pred odlučujućih deset minuta u predkvalifikacijskom ciklusu.

Sjajno su bh. košarkaši otvorili i četvrti period. Nakon serije brzih i lakih poena, prednost je rasla dok se domaćin mučio u ofanzivi. Bila je to uistinu jedna od najboljih četvrtina bh. košarkaškog nacionalnog tima u posljednje vrijeme. Sve je funkcionisalo besprijekorno pa je i pobjeda bila sasvim zaslužena. Armenija je u posljednjem periodu postigla samo četiri poena što je nesvakidašnja pojava u modernoj košarci, ali i najbolji pokazatelj omjera snaga na parketu.

Treba reći da su bh. košarkaši u najavi kazali da će danas pored takmičarskog, imati dodatni motiv – da će pobjedu posvetiti selektoru Dušku Vujoševiću. Tako je i bilo. Najefikasniji igrač u bh. ekipi i večeras je bio Džanan Musa sa 21 ubačenim poenom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.