Veličanstveno finale Eurobasketa: Slovenija prvak Evrope

Košarka 17. sep 201721:58 > 22:29

Fenomenalnu košarkašku predstavu u Sinan Erdem areni bolje je otvorila Srbija. Slavili su u prvoj četvrtini sa 22:20, ponajviše zahvaljujući dobroj igri pod košem i raspoloženom Bogdanoviću.

Slovenija je svoju igru bazirala na vanjskom šutu, gdje je prednjačio raspoloženi Goran Dragić, koji se ovom utakmicom i oprostio od dresa Slovenije.

Slovenija je napravila veliki preokret u prvoj polovini druge četvrtine, napravila je i plus 10 u jednom momentu, a drugi period se okončao sa 36:25 za Sloveniju, što je ukupno 56:47 u korist košarkaških Zmajčeka.

Dragić je u prvom poluvremenu ubacio 26 poena, Dončić je dodao 8, Preprelić12, a Randolph pet. Dragić je nastavak igre otvorio trojkom, Srbija – promašajem.

Goran Dragić onda izlazi iz igre na zasluženi odmor, a onda im se dešava ‘noćna mora’ i povreda Luke Dončića, koji je uganuo skočni zglob. Bez slovenskog dvojca na terenu, Srbija se primiče na četiri razlike.

Bogdanović je najbolje iskoristio desetkovanu Sloveniu, pa je treća četvrtina okončana sa 71:67.  Srbija je trijumfovala u trećoj četvrtini sa 20:15.

Kvalitet igre je drastično pao u posljednjoj četvrtini, što je i razumljivo – s obzirom na rezultat i ulog, titula prvaka Evrope.

Na šest minuta pred kraj susreta, na semaforu je stajalo 77:74 u korist Slovenije, pri kojem Dragić teško fula dva napada, što koristi Srbija preko Mačvana i Lučića pa prilazi na samo minus jedan, pa i u vodstvo.

Dragić je nastavio da troši lopte, i bilježi promašaje, pa je kod rezultata 80:80 izašao na odmor, što je ponovo iskoristio Bogdanović da svoju reprezentaciju dovede u vodstvo, a lidersku poziciju kod Slovenaca uspješno preuzima Prepelić koji je poenima držao rezultat u egalu.

Na 2:04 do kraja meča Slovenija je vodila 84:82. Mačvan je promašio trojku, a Randolph pogađa težak napad, i dobija dodatno slobodno bacanje koje ne koristi. 86:82, Vidmar blokira Bogdanovića na minut do kraja i praktično otvara put Sloveniji ka evropskom zlatu.

Prepelić je nakon toga fauliran na liniji za tri poena, bio je uspješan dva puta, za 88:82. Ušlo se u penal završnicu, a nakon dva pogođena bacanja Randolpha, 35 sekundi do kraja Slovenija je imala plus osam, 90:82. Promašen šut za tri poena Bogdanovića na pola minute pred kraj značio je da Sloveniji ide zlato u Turskoj.

Nakon 40 minuta igre – rezultat je glasio 93:85.