Final Four Beograd: Real Madrid prvak Evrope u košarci

Košarka 20. maj 201821:06 > 22:10

U Stark Areni u Beogradu odigrano je finale Final Foura Eurolige u košarci, a titulu prvaka osvojila je ekipa Real Madrida, koja je bila bolja od Fenerbahcea rezultatom 84:80 (21:17; 17:23; 25:15; 22:25)

Real Madrid i Fenerbahce su u Beogradu publici pružili pravi košarkaški spektakl, pun preokreta i sa neizvjesnošću do samog kraja.

U prvom poluvremenu publika u Beogradu i zaljubljenici u košarku mogli su gledati susret u kojem su se turski i španski klub smjenjivali u dominaciji parketom.

Fener je bolje otvorio susret, napravio je pet razlike i držao meč u poen za poen sistemu igre, međutim kako se prva četvrtina bližila kraju, Real je bio bolji u realizaciji, te se na prvi odmor otišlo sa 21:17 u korist nominalnog domaćina.

U nastavku susreta Fener ponovo bolje otvara, ali Real je ekipu Željke Obradovića držao na distanci. Niti jednom nisu uspjeli napraviti razliku kojom bi se odlijepili – a najveća je iznosila +8 i to na početku druge dionice.

Real Madrid je kako se primicalo poluvrijeme imao nekoliko vezanih – ishitrenih napada, koje je Fener kažnjavao brzim kontrama i lakim poenima, zbog čega su igrači turske momčadi u drugoj četvrtini slavili sa 23:17 – što je na poluvremenu iznosilo ukupno 40:38 u korist Fenerbahcea.

I statistika na poluvremenu je pokazivala da je razlika u nijansama – pa je i rezultat sam po sebi bio realan u meču čiji je ulog prvak Evrope u košarci.

Od strijelaca do poluvremena najviše se iskazao Nicolo Melli u Feneru, koji je dao 11 poena, njegov saigrač Sloukas je postigao sedam, a Kalinić pet. Kod Reala je Dončić ubacio šest poena, a po pet Fernandez, Carroll i Llull.

U trećoj četvrtini – Real Madrid je nadoknadio gubitak prednosti, a do 1:49 do kraja četvrtine imali su sedam poena prednosti.

Causeur je bio X faktor ekipe koji je trojkama i skoro pa 100 procentnim učinkom svoju ekipu držao u vodstvu. Fener je s druge strane imao nekoliko vezanih tehničkih grašaka u napadu, koje je Real iskusno koristio za trijumf u trećoj četvrtini od 25:15, odnosno 63:55 pred početak posljednjeg perioda.

Real je šest minuta do kraja imao 10 minuta, ponajviše zahvaljujući fantastičnom ofanzivnom skoku i promašajima igrača turske ekipe.

Na 5:05 do kraja Španci su vodili sa 73:63. Real Madrid je držao prednost u susretu zahvaljujući skoku kojeg smo već pomenuli, ali i velikom broju uhvaćenih “ničijih lopti”. Fener je previše gubio lopte, a šut sa distance i poludistance im nije bio jača strana kako se susret primicao kraju.

Na dva minuta do kraja rezultat je glasio 74:69.

U samom finišu meča – turski tim pogodio je trojku i smanjio prednost Reala na 81:78. Na semaforu je stajalo 22 sekunde do kraja. Real potom promašuje dva bacanja, ali skokom u napadu su ostvarili prednost od 83:78.

Na koncu je završilo 85:80 u korist Reala.

Najefikasniji igrač susreta bio je Nicolo Melli iz Fenerbahcea sa 28 poena, dok je u pobjedničkoj ekipi najefikasniji bio Causeur sa 17, Dončić je dao 15, a dvocifren je bio i Thomkpkins sa 10 poena.

Ovo je Real Madridu deseti naslov prvaka Evrope u košarci. Prije ove sezone, posljednji put su prvaci bili u sezoni 2014//2015.

Inače, titulu prvaka Evrope u košarci branila je ekipa Fenera, koja je u sezoni 2016/2017 – na finalnom turniru u Istanbulu savladala Olymiacos.

Bronza za Žalgiris

Ranije, u susretu za treće mjesto svoj duel su odigrali Žalgiris i CSKA iz Moskve, a nakon prave drame slavila je ekipa iz Litvanije rezultatom 79:77.

Ekipa iz Kaunasa je dominirala 35 minuta, ali je u finišu utakmice dopustila “armejcima” da se vrate i dođu u pruliku da ostvare trijumf.

Vasilije Micić je sa 15 poena (2/6 za dva, 1/1, 8/10 slobodna bacanja) i po 4 skoka, asistencije i ukradene lopte bio najbolji igrač Žalgirisa sa indeksom 17, a isti broj poena upisao je i Paulius Jankunas. Edgaras Ulanovas je dodao 14.

U poraženoj ekipi Othelo Hunter i Mihail Kulagin su zabilježili po 14, a Corey Higins 12 poena.

Litvanicma je ovo drugo učešće na završnim turnirima, prethodno su osvojili titulu 1999. u Minhenu, dok je ruski velikan četvrti put finalni turnir završio na poziciji broj četiri.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.