BiH poražena od Češke u kvalifikacijama za SP u košarci

Košarka 16. sep 201821:28 > 21:59
N1

Košarkaši BiH poraženi su od Češke u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2019. godine, rezultatom 80:85 (18:22; 19:16; 23:22; 20:25 )

N1

Košarkaška reprezentacija BiH u dvorani Mirza Delibašić u Sarajevu odmjerila je snage sa drugoplasiranom selekcije grupe K – za plasman na Svjetsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Pekingu.  Repeša i reprezentativci BiH su imali imperativ pobjede, budući da su se uoči ovog meča nalazili na posljednjem, šestom mjestu grupe, dok je Češka na poziciji broj dva.

Podsjećamo, prve tri reprezentacije idu dalje.

Bolje su susret otvorili gosti, koji su vodili skoro kompletno prvo poluvrijeme. Izabranici Jasmina Repeše u minutama otvaranja pokazali su dosta nervoze kako u napadu, tako i u odbrani, o čemu dovoljno govori podatak da je prvi i jedini egal skoro do odlaska na pauzu bio 2:2.

Česi su zahvaljujući laganim poenima imali i do 10 poena prenosti u prve dvije četvrtine. Prva je okončana rezultatom 18:22 u korist gostujuće selekcije, da bi do konca drugog perioda igre BiH zaigrala mnogo bolje.

Repeša je uspio konsolidovati odbranu bh. tima, a BiH je sa čvrstinom u tom segmentu i brzom realizacijom napada uspjela izjednačiti susret na 1:34 do poluvremena, kada je bilo 35:35.

Već u narednom napadu su košarkaški Zmajevi mogli i povesti, ali je Atić promašio zakucavanje, koje su gosti kaznili poenima za kraj i rezultatom 37:38 na poluvremenu.

Treća četvrtina bila je potpuno izjednačena. BiH je uspjela čak i voditi veći dio tog perioda, zahvaljujući poenima Muse, Nurkića, Kikanovića i Atića, te Hasandića iz drugog plana, ali se u posljednji period ušlo u potpunom egalu, bilo je 60:60.

Košarkaški Zmajevi u četvrtoj četvrtini pravili su dosta neforsiranih grešaka, zbog čega su bili prisiljeni stizati, čini se, konstantnu prednost Češke od četiri do šest poena. Šut sa poludistance i distance kao da nije postojao prvih 4-5 minuta posljednjeg perioda, dok gostujuća selekcija nije mnogo srljala u fazi napada.

Na 2:14 do kraja susreta BiH je uspjela smanjiti razliku na 74:75, uprkos mnogobrojnim greškama, izgubljenim loptama i promašenim slobodnim bacanjima. Tada je Nurkić napravio i peti faul, te je BiH ušla u završnicu oslabljena za jednog od najboljih igrača na ovom meču.

Češka je laganim poenima došla do 77:74, a na 1:15 do kraja Musa promašuje za tri poena, a na suprotnoj strani terena Česi preko slobodnih bacanja povisuju vodstvo na 79:74. U narednom napadu Atić pogađa za tri poena, te unosi novu neizvjesnost, ali Česi ponovo pogađaju za četiri razlike, 81:77.

Susret je okončan pobjedom Češke i rezultatom  85:80.