Neuspješan debi za Bosnića: Poraz bh. košarkaša u Bugarskoj

Košarka 30. nov 201819:22 > 19:42
FIBA

Vedran Bosnić, novi selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine debitovao je na klupi Zmajeva u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Pekingu, a u susretu protiv Bugarske je upisao poraz.

Zmajevi su u okviru devetog kola grupe K gostovali Bugarskoj, a nakon četiri perioda košarkaške borbe – više uspjeha su imali Bugari, rezultatom 89:82.

Utakmica je većim dijelom bila izjednačena, sa dosta grešaka na obje strane. Prva četvrtina pripala je domaćima, rezultatom 25:22, da bi se na odmor otišlo sa prednošću Bosne i Hercegovine.

FIBA

Drugu četvrtinu zahvaljujući dobroj igri Atića Sulejmanovića i Halilovića BiH je preokrenula, a na odmor se otišlo rezultatom 51:45 u korist BiH.

Bugari na otvaranju drugog poluvremena prave 11:0 seriju, te preokreću rezultat u svoju korist. Dosta ofanzivija igra – bez mnogo tehničkih grešaka, uz mnogo efikasniji šut, donijela je domaćinu prednost. Taj period igre okončali su sa 27:16.

U posljednju dionicu se ulazi sa 72:67 za Bugarsku, u susretu gdje je BiH tražila pobjedu nakon šest uzastopnih poraza, ukupno treću u kvalifikacijama, dok je Bugarska tražila četvrti trijumf.

FIBA

Poslije dobrog otvaranja i novog preuzimanja vodstva, BiH je napravila dosta napadačkih grešaka i izgubila nekoliko lopti – te je Bugarska preuzela rezultatsku prednost. U završnih pet minuta ušlo se rezulatom 78:74 u korist domaće selekcije, koja je prije ovog meča zauzimala pretposljednje, pet mjesto, kvalifkacijske grupe.

Na tri minute do kraja – i rezultata 72:86, Bugarska pravi tehnički faul, pa je BiH imala dva slobodna bacanja i loptu sa strane. Zahiragić pogađa oba šuta, a nesmotren napad bez šuta na koš doveo je BiH u probleme na 2:42 pred kraj susreta. Na 1:55 Bugari poentiraju uz faul, te rezultat ide na 85:78.

BiH do novog preokreta nije imala snage, te je meč okončan u korist domaće selekcije, rezultatom 89:82. Najefikasniji igrači susreta bili su Bozhidar Avramov, sa 20 poena, a isto toliko upisao je Miralem Halilović.

Igrači koje je Bosnić imao na raspolaganju u ovom meču su: Atić, Čampara, Halilović, Sulejmanović, Vrabac, Buza, Delalić, Durmo, Hasandić, Sejfić, Talić i Zahiragić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.