Košarkaši Crne Gore izborili istorijski plasman na Mundobasket

Košarka 25. feb 201921:35 > 21:43
Anadolija

Košarkaška reprezentacija Crne Gore ostvarila je večeras veliki uspjeh, pošto se po prvi put u istoriji plasirala na Svjetsko prvenstvo.

Crna Gora je večeras u Podgorici u posljednjem kolu poražena od Letonije 74:80 (8:16,23:20, 24:24, 19:20), ali je zahvaljujući boljem međusobnom skoru u odnosu na Letoniju, izborila vizu za Mundobasket.

Plasmanom na Svjetsko prvenstvo, Crna Gora postaje najmanja država po broju stanovnika koja će igrati na najvećem košarkaškom takmičenju.

Crna Gora je jako loše otvorila večerašnju utakmicu, gubila 10:0, a prve poene postigla je tek nakon pet minuta igre. Poslije prve dionice, Letonija je imala prednost od 16:8. Na sredini drugog perioda igre gosti pogađaju trojku za 26:16, ali trgli su se Dubljević i drugovi do poluvremena i smanjili na 31:36.

Sa tri vezane trojke u 23. minutu Letonija ide na 37:47, a ista razlika bila je na tri minuta do kraja treće četvrtine 43:53.

Trojkom Dubljevića, Crna Gora je na šest minuta prije kraja meča prišla na 60:63, ali uzvraća Strelniks za 61:65.

U dramatičnoj završnici, Bertans pogađa tri slobodna na 17 sekundi do kraja za 71:78, u tom trenutku Letonija je jurila devet poena prednosti, koliko im je bilo potrebno za plasman na SP. Do kraja, Nidam je pogodio za Crnu Goru, a Letonci nisu iskoristili posljednji napad za veliko slavlje igrača i navijača Crne Gore.

Najefikasniji u crnogorskoj selekciji bio je Derik Nidam sa 22, Marko Todorović ubacio je 13, dok su sa po 11 poena meč završili Bojan Dubljević i Aleksa Popović.

U letonskoj selekciji najbolji je bio Janis Strelnieks sa 25 koševa.

Sa prostora regije, osim Crne Gore plasman na SP izborila je još i Srbija.