Španija je svjetski prvak u košarci

Košarka 15. sep 201915:53 > 15:56
REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Košarkaši Španije novi su prvaci svijeta u košarci. Oni su u finalu pobijedili Argentinu rezultatom 95:75 i tako se okitili naslovom koji je na ovom takmičenju branila selekcija Sjedinjenih Američkih država.

Španci predvođeni selektorom Scariolom bili dominantni veći dio meča, kako u defanzivi tako i u ofanzivi – te su u potpunosti nadigrali protivnike kojima nisu dozvoljavali da se približe i eventualno meč učine rezultatski zanimljivim.

Španija je već u prvoj četvrtini napravila devet poena razlike (23:14), da bi na poluvrijeme otišli sa prednošću 43:31.

Marc Gasol je bio fenomenalan u defanzivi, gdje je doslovno “zaključao” reket Scoli i ostatku reprezentacije Argentine, čiji su procenat uspješnosti šuteva držali ispod 40 posto sve vrijeme meča.

Iako utakmica nije bila šuterski atraktivna, Španija je jednostavnim akcijama brzo završavala svoje napade – a razliku u trećoj četvrtini dovela do čak 20 poena.

U posljednjem periodu meča, sredinom posljednje četvrtine – Argentina je uspjela napraviti seriju kojom su se uspjeli približiti na “pristojniju” razliku – no ništa više od toga.

Na dvije i pol minute do kraja utakmice i prvenstva – Španija je razliku povisila na 16 poena, čime su ugasili sve nade Argentini u ovom meču da eventualno dođe do preokreta i okiti se zlatom.

Čak pet košarkaša Španije je u ovom finalu bilo dvocifreno, a fenomenalnu igru ovog tima nosio je Ricki Rubio koji je ubacio 20 poena, a odlično su ga pratili Llull, Marc Gasol i Hernangomez.

Kod poražene selekcije najbolji je bio Deck sa 24 poena, 17 je dao Larprovittola, a 11 Campazzo. Zanimljivo, veteran Scola koji je Argentinu vodio sve vrijeme prvenstva zaustavljen je na samo osam poena.

Ovo je drugo svjetsko zlato za Španiju na Mundobasketu, a prvo su osvojili 2006. godine.

Podsjećamo, ranije je košarkaška reprezentacija Francuske osvojila bronzanu medalju na Svjetskom šampionatu pošto je u borbi za treće mjesto savladala selekciju Australije 67:59.

Ekipa Vincenta Colea je u Pekingu odbranila treće mjesto osvojeno prije pet godina u Španiji, dok su Boomersi propustili historijsku šansu da osvoje prvu medalju na Mundobasketu.